کلوت های کویر شهداد
مورخه ۲۷ و ۲۸ آذر ماه طبق برنامه زمانبندی شده شش ماهه دوم ۱۵ تن از اعضای هیئت و گروه قاجر به همراه ۳ تن از اعضای گروه کوه نوردی لیلاخ دهگلان(کردستان) قسمتی از کویر شهداد در کرمان را پیمایش نمودند.
این برنامه با هماهنگی گروه کوه نوردی اماوند کرمان انجام پذیرفت.
گزارش برنامه در ادامه مطلب…
اعضای گروه قاجر و لیلاخ در محل کمپ
کلیه اعضای شرکت کننده در برنامه
کلوت های شهداد

گزارش برنامه…

با توجه به اینکه هیچ یک از اعضای شرکت کننده در برنامه تجربه کویر شهداد را نداشتند، این برنامه با هماهنگی گروه کوه نوردی اماوند که فرخوان جهت بازدید از کویر را داده بودند، انجام گرفت.
۹۳/۹/۲۶
طبق هماهنگی قبلی روز چهارشنبه ساعت ۶:۳۰ اعضای گروه با یک دستگاه مینی بوس راهی کرمان جهت بازدید از کلوت های شهداد شدند. البته آقای مفاخری به همراه همسر و دخترشان با ماشین سواری ساعت ۱۲ ظهر حرکت کردند.
پس از عبور از شهرهای همدان، ساوه، قم، کاشان، اردستان، نائین ساعت ۲۳ به شهر یزد رسیده که همانجا با هماهنگی یکی از کوه نوردان یزدی(آقای انتظاری) سوئیتی را اجاره نمودند.
 93/9/27
کلیه اعضا ساعت ۵ صبح از یزد به سوی کرمان حرکت کرده و ساعت ۱۰:۳۰ به آنجا رسیدند و با هماهنگی آقای مفاخری با یکی از غارنوردان کرمانی( آقای امین ایرانمنش) در میدان مشتاق کرمان پیاده شده و از وقت باقی مانده استفاده نموده از آتشکده کرمان بازدید نموده سپس طبق قرار با سرپرست گروه کوهنوردی اماوند کرمان ساعت ۱۳:۳۰ در ترمینال قدیم حاضر شدند.
ساعت ۲:۳۰ از کرمان بسوی شهداد حرکت کردند که ابتدا از آب انباری که در روستای شهداد بود دیدن کردند
ورودی آب انبار
داخل آب انبار
در نزدیکی شهداد، «نبکا»‌ها (گلدانهای کویری) وجود دارد که گاه طول آنها به ۱۰ متر می رسد؛ در حالی که بلندترین نبکاهاى صحراهاى افریقا ۳ متر طول دارند.
نمونه ای از نبکاها
اعضا ساعت ۱۶ به کمپ حفاظتی شهداد رسیدند.
در آنجا اجازه ورود به افراد داده نشد در نتیجه کلیه اعضا بیرون ورودی کمپ چادرها را برپا نمودند 
پس از صرف شام حدود دو ساعتی در هوایی بسیار مطبوع و آسمانی پر ستاره افراد آماده پیمایش قسمتی از کویر شدند. 

محل کمپ
 93/9/28
پس از صرف صبحانه و جمع کردن چادرها کلیه اعضا با اتوبوس ها راهی کلوت ها شدند. (کلیه مسیر آسفالت می باشد) 
سرپرست برنامه در ابتدا توضیحاتی را راجع به کلوتها و نحوه تشکیل آنها داده سپس حدود ۳ ساعتی از کویر را پیمایش نموده و از دیدن آن همه کلوت در کویر نهایت لذت را بردند.
ساعت ۱۲ به سمت کرمان حرکت کرده و ناهار را قبل از شهر ماهان صرف نموده و راهی باغ شازده در ماهان شدند وقتی آنجا رسیدند، هوا تقریبا تاریک شده بود.
باغ شازده
پس از باغ شازده  به زیارت آستانه مبارک شاه نعمت الله ولی در ماهان رفته سپس راهی کرمان شدند.
ساعت ۱۹:۳۰ به ترمینال قدیم کرمان رسیدند مینی بوس آنجا آماده بود و پس از گرفتن صورت حساب بعد از یک ساعت و نیم راهی قروه شدند.
۹۳/۹/۲۹
کلیه اعضای شرکت کننده با اجرای یک برنامه بسیار مفرح ساعت ۱۹:۳۰ در نهایت سلامت به قروه رسیدند

اعضای گروه قاجر و لیلاخ دهگلان(کردستان)

  پی نوشت: تشکر فراوان از زحمات آقای ابراهیم معین الدینی جهت سرپرستی برنامه و اجرای مفرح آن
نکات قابل ذکر:
۱-مینی بوس برای مسیرهای طولانی مناسب نمی باشد 
2-جهت بازدید از مکان گردشگری مجوز های مورد نیاز همراه باشد. 
گزارش از لیلا صالی

کلوت چیست؟
کلوت نام عوارضی طبیعی و جغرافیایی در بیابان لوت ایران است که در اثر سازو کار شگفت انگیز آب و باد و فرسایش زمین ، پدید آمده اند. کلوت ها که پدیده ای منحصر به فرد و یکی از باشکوه ترین مناطق دیدنی و طبیعی جهان به شمار می روند ، در پهنه ای به وسعت ۸۰ در ۱۴۵ کیلو متر از غرب بیابان لوت ، چون مجسمه هایی با اشکال متفاوت و دیوار هایی کوتاه و بلند ، با دالان هایی در بین ، شهری خیال انگیز ساخته اند ؛کلوت ها بزرگترین عارضه طبیعی کلوخی دنیا و زیبا ترین پدیده کویر به شمار می روند .
کلوتها سرتاسر قسمت غربی کویر لوت ، مرکزی را پوشانده و از دور به شهری بزرگ می ماند که ماه ها و سالها ، ده ها بنا و کارگر نسبت به ساخت آن اقدام کرده اند .
کلوت های کویر شهداد که درفاصله ۴۰کیلومتری شرق و شمال شرق شهداد قرار گرفته اند، بزرگترین عارضه کلوخی طبیعی در دنیا هستند .
کلوت های کویر شهداد، بزرگترین عارضه کلوخی طبیعی دنیا و منحصر به فردترین ، زیباترین وجذابترین عارضه کویراند.کلوت ها در اثر فرسایش آبی و بادی در طی هزاران سال شکل گرفته اند. کلوت ها سرتاسر قسمت غربی لوت مرکزی را پوشانیده اند و از دور به شهری بزرگ می ماند.
کلوت ها آنقدر زیبا و شگفت انگیزند که تصور می کنی پای درسیاره ای دیگر گذاشته ای، سیاره ای بدون سکنه، این تصور وقتی کاملتر می شود که از بالا و از هلی کوپتر به این منظره که می توان از آن به عنوان سیاره ای بر روی زمین نام برد نگاه بیندازی .
 رقص و موج شن ها در کوچه و دالان های کلوت ها از یک طرف و سراب های زیبا دراین شهر افسانه ای تخیل انسان را به اوج می رساند. ضمناً کلوت ها می توانند به عنوان مکانی جهت ساخت فیلم های مستند وفیلم های علمی ـ تخیلی و … مورد استفاده قرار گیرند.سراب آنقدر در کلوت ها زیباست گویی که صدها کشتی و قایق برآب شناور هستند (کلوت ها از دور ، بر روی سراب شناور می شوند).کویر لوت با۸۰۰۰۰ کیلومترمربع وسعت در جنوب شرق ایران واقع است.
 
معرفی مختصر کلو تهای شهداد
«شهداد» تا کرمان صد کیلومتر فاصله و تا شهر افسانه‌ای «کلوتها» ۴۰ کیلومتر فاصله دارد. این منطقه در بین زمین شناسان به یکی از «قطب های گرمایی زمین» معروف است. همین خشکی کویر ممکن است گردشگران را از اروپای سبز به ایران بکشاند.
در نزدیکی شهداد، «نبکا»‌ها (گلدانهای کویری) وجود دارد که گاه طول آنها به ۱۰ متر می رسد؛ در حالی که بلندترین نبکاهاى صحراهاى افریقا ۳ متر طول دارند.
شهر افسانه‌ای کلوتها ۱۱ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و فاصله اش با شهداد تنها ۴۰ کیلومتر است؛ و حدود ۲۰ هزار سال قبل، با فرسایش آبی و بادى، به وجود آمده است. در کویر شهداد، ۱۰۰ هکتار نمکزار به شکل جوشش تخم مرغی وجود دارد که در هیچ جاى دنیا مشابه آن نیست. در محدوده‌ای ۳۰ هزار کیلومتری، در دل لوت، هیچ حیاتی وجود ندارد. شاهد این ادعا جسد سالم گاوی است که در زمستان سال ۱۳۶۵ در کویر لوت تلف شده است. پس از گذشت ۱۵ سال از آن زمان، جسد این گاو – در حالی که براثر نور شدید آفتاب خشک شده بود – بدون هیچ تغییری پیدا شد.
«خبیص»، یا نام قدیم شهداد، درحاشیه غربی و دامنه شرقی کوهستان سیرچ واقع شده است. این ‌بخش در پای بلندترین کوههای این ناحیه، یعنی سیرچ و جفتان، قرار گرفته است و ارتفاع بلندترین قله آن به ۳هزار و ۹۹۰ متر می‌رسد.
قلل ارتفاعات این کوهستان تا اواخر اردیبهشت‌ ماه پوشیده از برف است؛ ‌از این‌ رو، آبهای فراوانی به طرف دشت جریان دارد .
در حاشیه غربی دشت لوت، جز در منطقه بم، هیچ ‌مکانی به این اندازه از آب دایمی برخوردار نیست. به نظر می‌رسد که از هزاران سال پیش، اطراف خبیص بزرگترین ناحیه برای تمرکز جمعیت بوده است.
شهداد در ارتفاع ۴۳۰ متری از سطح دریا قرار دارد. از سمت شرق فاصله آن تا دشت لوت حدود ۳۰ کیلومتر و مشرف به جلگه‌ای است به نام تکاب که بخش‌ اصلی خبیص را تشکیل می‌دهد.
آب دایمی شهداد از رودخانه «درختنگان» تأمین می‌شود. این رودخانه از ارتفاعات «هی‌نامان» سرچشمه می‌گیرد و از راه دره درختنگان عبور می‌کند؛ در مدخل تنگه «چهار فرسخ»، به طرف شمال منحرف می‌شود، سپس از طریق آبادی ابراهیم‌آباد به سوی لوت جریان می‌یابد. آب این رودخانه در زمستان فراوان و در تابستان کم می‌شود. در تنگه چهار فرسخ، شعبه‌ای از رودخانه درختنگان جدا شده و مستقیم رو به شرق، به طرف شهداد، جاری است.
شهداد کنونی به شکل مثلثی است که رأس آن به طرف دره «کناران» و قاعده آن به سمت شرق در حوزه تکاب قرار گرفته است و به کلوتهای موازی حاشیه لوت منتهی می‌شود. زمینهای شهداد تمام پوشیده از باغهای مرکبات و خرماست.
مسیر دسترسی: کویرلوت شهرستان کرمان قسمتی از بیابان لوت است. بیابان لوت درجنوب شرقی ایران وحدود ۸۰۰۰۰ کیلومترمربع مساحت دارد. شهرستان کرمان درقسمت شرق خود به کویر لوت منتهی می شود. این بیابان موقعیتی به این شرح دارد: از شمال به کوه شاه ارتفاعات جنوبی خسوف درجنوب بیرج.

معرفی باغ شازده
 باغ شاهزاده یا باغ شازده یکی از زیباترین باغ‌های تاریخی ایران محسوب می‌شود. این باغ در حدود ۴ کیلومتری شهر ماهان و حوالی شهر کرمان و در دامنه کوه‌های تیگران واقع شده و مربوط به اواخر دوره قاجاریه می‌باشد. این باغ با مختصات جغرافیایی۳۰ درجه و ۱ دقیقه عرض شمالی و ۵۷ درجه و ۱۷ دقیقه طول شرقی می‌باشد. ارتفاع این منطقه از سطح دریای آزاد ۲۰۲۰ متر است. این باغ مساحتی قریب به ۵/۵ هکتار دارد. دو مجموعه شرقی و غربی دارد. کوشک یا همان عمارت‌های آن بسیار زیباست و به صورت دو آشکوبه ساخته شده‌است و سر در آن از معماری خیلی زیبایی برخوردار است که آن را از سایر باغ‌های ایرانی متمایز و ممتاز می‌سازد. فواره‌های آن چشم هر بیننده‌ای را نوازش می‌دهد. این فواره‌ها که در طول باغ قرار دارند زیباترین فواره باغ‌های ایرانی هستند. زیرا سایر باغ‌های ایرانی کمتر فواره داشته‌اند و یا اگر داشته‌اند به این زیبایی نبوده‌اند. فواره‌های زیبای باغ شاهزاده بر اساس اختلاف ارتفاع و نه هیچ نیروی دیگری فعال هستند که این خود دلیلی بر هوش و ذکاوت مردمان کرمان زمین است. طول باغ شاهزاده کرمان ۴۰۷متر و عرض آن ۱۲۲ متر است. و بزرگترین و زیباترین باغ تاریخی ایرانی محسوب می‌شود. این باغ همه ساله و به ویژه در فصل تابستان و بهار شاهد بازدید تعداد بیشماری از گردشگران از نقاط مختلف کشور است که این باغ دیدنی و دلفریب را برای تماشا انتخاب می‌کنند واقع شدن منطقه در مسیر عبوری کرمان به بم و در مسیر جاده کهن ابریشم از عواملی است که این محل را برای احداث یک باغ اشرافی مناسب می ساخته است. باغ شاهزاده به گونه‌ای استقرار یافته که حداکثر استفاده از مناظر بدیع داخلی را به صورت زیر امکان پذیر می‌سازد: در بدو ورود، به ویژه در طبقه فوقانی سردر خانه به غیر از دیدها و مناظر بیرونی باغ، منظره چهارباغ و در جهت عکس آن منظره کوه را امکان پذیر می‌سازد. این مناظر عمده یعنی رؤیت حرکت آب، حوض ها و آبشارها هرکدام به نوبه خود تأکیدی بر محورهای عمود بر محور اصلی دارند و توأم با نظام گیاهی مناظر بدیع داخلی را ارائه می‌دهند.
این باغ ابتدا به دستور محمد حسن خان سردار ایروانی حاکم وقت کرمان ساخته شد و بنای درون آن بعداً توسط عبدالحمید میرزا ناصرالدوله حاکم کرمان طی یازده سال حکمرانی وی (۱۲۹۸ ه . ق تا ۱۳۰۹ ه. ق) ساخته شد و با مرگ وی نیز بنای آن نیمه تمام رها شد. گفته می‌شود وقتی خبر مرگ ناگهانی حاکم را به ماهان می‌برند، بنّایی که مشغول تکمیل سردر ساختمان بود تغار گچی را که در دست داشته محکم به دیوار کوبیده و کار را رها کرده و فرار نموده است. به همین علت جاهای خالی کاشی‌ها را بر سردر ورودی می‌توان دید. تاریخ بنای باغ ۱۲۷۶خورشیدی است.
این باغ از نمونه باغ تخت‌های ایرانی است و در زمینی مستطیلی شکل به مساحت پنج و نیم هکتار بنا شده و دارای سردر ورودی بسیار زیبایی است. بناهای باغ عبارتند از کوشک اصلی یعنی سکونتگاه دائمی و یا فصل مالک که در انتهای فوقانی باغ قرار دارد. سردر خانه در مدخل باغ به صورت بنایی خطی جبهه ورودی باغ را اشغال کرده و در دو طبقه بنا گردیده است. طبقه فوقانی دارای اتاق‌هایی است که برای زندگی و پذیرایی پیش بینی شده‌اند. سایر بناهای خدماتی باغ از حصار اصلی استفاده نموده و به صورت دیواری مرکب بناهای مختلف خدماتی را در نقاط مناسب در خود جا داده است. این باغ علاوه بر سردر، شامل عمارت شاه‌نشین و حمام نیز می‌باشد. در حال حاضر قسمت شاه‌نشین، به یک رستوران تبدیل شده و توسط بخش خصوصی اداره می‌شود.
در این باغ درختان میوه متنوعی به چشم می‌خورند و در جلوی عمارت هم حوض‌ها و فواره‌ها آب‌نمای زیبایی را تشکیل داده‌اند. منبع آب باغ رودخانه کوچک تیگران است. مسعودی بنای این باغ را از جنبه‌های مختلف معماری و نقش آب در آن بررسی کرده است.هر ساله گردشگران از این باغ زیبای ایرانی بازدید می‌کنند و از زیبایی و طراوت آن لذت می‌برند. باغ شاهزاده در تاریخ سی ام تیرماه ۱۳۹۰ به ثبت جهانی یونسکو رسیده است.در باغ عکسهای زیبایی گرفته شد . 

 آرامگاه شاه نعمت الله ولی
 شاه نعمت‌الله ولی (نام کامل: سیدنورالدین‌شاه‌نعمت‌الله ولی ماهانی کرمانی) (۷۳۰، ۷۳۱ ــ ۸۳۲، ۸۳۴) ، شاعر عارف ایرانی بود.
از اقطاب و عرفای سدهٔ هشتم و نهم هجری است که طریقتی جدید در تصوف را ایجاد کرد و پیروان سایر طریقت‌ها را نیز تحت تأثیر خود قرار داد.
آرامگاه یا آستانهٔ شاه نعمت الله ولی در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر کرمان در شهر ماهان واقع شده‌است.
شاه نعمت الله ولی در سال ۸۳۲ و به قولی ۸۳۴ ه.ق. در شهر کرمان درگذشت و در ماهان در میان باغی مدفون شد.
هستهٔ اولیهٔ این بنا گنبدی منفرد بود که در سال ۸۴۰ ه.ق. و به دستور «احمدشاه دکنی» ساخته شد و به‌تدریج گسترش یافت.
این بنا ۳۲۰۰۰ مترمربع مساحت دارد و از چندین صحن تشکیل شده‌است شامل صحن‌های اتابکی، وکیل الملکی، حسینیه، میرداماد و بیگلربیگی.
ورودی امروزی آن از سمت شرق است که به صحن اتابکی واز آنجا به صحن وکیل الملکی که به رواق‌های دوره قاجاریه و گنبدخانه و رواق شاه عباسی و صحن حسینیه دسترسی دارد منتهی می‌گردد. آخرین صحن این بنا بیگلربیگی است که به خانه متولی‌باشی ختم می‌شود. این مجموعه طی شش قرن بنا شده و تداوم معماری ایران را در شش قرن گذشته و به صورت زیبایی به تماشا گذارده‌است.
بیشترین توسعه این مجموعه در دوران قاجاریه انجام شده‌است.
معماران آن استاد کمال الدین حسین و بانی آن بکتاش خان (رواق و صحن میرداماد)، استاد رضاً و بانی آن عبدالحمید میرزاً (صحن حسینیه) هستند.
صحن وکیل الملکی و رواق‌ها به دستور وکیل‌الملک اول و دوم در سال‌های ۱۲۸۵ ه.ق. بناگردیده‌است. عناصر تزئینی مجموعه شامل کاشیکاری، کاربندی، مقرنس، گچبری و نقاشی است
منابع: ویکی پدیا

تاریخ اجرای برنامه: ۲۶ الی ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۳
شرکت کنندگان آقا: داوود مفاخری، علی خالدیان، کامبیز اقدامیان، حمید یارویسی، مهدی لقایی،حامد کلوندی، یعقوب عزیزی، وریا نصیری، فردین عباسی، میلاد جوانمردی، سینا ابراهیمی، علی حسن بیگی
شرکت کنندگان خانم: مریم زارعی، الهه زارعی، میترا قبادی، لیلا باقری، اسراء مفاخری، لیلا صالحی(سرپرست)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *