سازمان جهانی هواشناسی: ۲۰۱۴ گرمترین سال ثبت شده در تاریخ است
۲۰۱۴ گرم‌ترین سال ثبت شده در تاریخ هواشناسی است، سازمان جهانی هواشناسی ادعای وقفه در روند گرم شدن کره زمین را رد کرده است.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سازمان جهانی هواشناسی روز چهارشنبه ۱۲ آذر اعلام کرد که دمای کره زمین در ماه‌های ژانویه تا اکتبر به طور متوسط ۰.۵۷ درجه سانتیگراد بالاتر از حد متوسط بوده و شبیه دمای سال ۲۰۱۰ است.
این گزارش حاکی است که دمای اقیانوس‌ها در یک دوره ۹ ماهه رکوردی تازه به جا گذاشت. در همین دوره دمای زمین نزدیک به چهار یا پنج رکورد هوای گرمی است که از ابتدای ثبت دمای هوا در قرن نوزدهم گزارش شده است.
گزارش تازه سازمان جهانی هواشناسی در نشست آب و هوایی لیما پایتخت پرو و در مقر این نهاد در ژنو منتشر شد.
میشل ژارو دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی در بیانیه‌ای گفت: «این داده‌های موقت که به اطلاعاتی که تا پایان سال ۲۰۱۴ جمع آوری خواهد شد مشروط است، نشان می‌دهد که از ۱۵ گرمترین سال ثبت شده، ۱۴ سال در قرن ۲۱ بوده‌اند. گرم شدن هوای زمین متوقف نشده است».
اما مخالفان با اشاره به وقفه در افزایش دمای زمین از سال ۱۹۹۸، سالی که دمای هوا به طور استثنایی بالا بود، می‌گویند افزایش دمای زمین مشکل بزرگی نیست.
این ادعا توسط اغلب دانشمندان هواشناسی رد شده است. مایکل اوپنهایمر یکی از استادان دانشگاه پرینستون در آمریکا می‌گوید به نظر می‌رسد الگوی گرم شدن در درازمدت با ناپایداری پدیده‌های طبیعی همراه است. این تغییرات ماهیت چرخه‌ای دارند، به این معنی که به دنبال یک دوره گرما، دما پایین‌تر می‌آید و در پی آن شاهد یک دوره افزایش سریع دما هستیم.
مایکل اوپنهایمر می‌افزاید: «نمی‌توانیم بگوییم که چنین دوره‌ای شروع شده است یا نه. ولی سال گرم ۲۰۱۴ به ما یادآوری می‌کند که گرم شدن زمین متوقف و یا دچار وقفه نشده است و تغییر دمای زمین در درازمدت به سمت بالا، بالا و بالا بوده است».
 منبع: کلاغها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *