بازدید از آبشار آب سفید و آبشار بیشه در استان لرستان

۵ تن از اعضای هیئت و گروه قاجر طبق برنامه زمانبندی شده شش ماهه اول از آبشار آب سفید در الیگودرز و آبشار بیشه در خرم آباد بازدید نمودند

معرفی این دو آبشار را در ادامه مطلب بخوانید…
آبشار آب سفید
آبشار بیشه
آبشار بیشه 

معرفی آبشار آب سفید در الیگودرز
آبشار آب‌سفید یکی از آبشارهای شهرستان الیگودرز استان لرستان است. آبشار آب سفید معروف به عروس زیبای آبشار های ایران می‌باشد.
 این آبشار در جنوب شرقی  استان لرستان و در دامنه کوههای زاگرس و در کنار کوه بلند قالی کوه  قرار گرفته‌است. 
دسترسی به آن با جاده از شهر الیگودرز امکان پذیر است.  این آبشار در حدود ۵۰ کیلومتری شهر الیگودرز در منطقه ای بنام پشتکوه زلفی واقع شده است.آب این آبشار از دل تونلی در دل یک کوه سنگی بیرون می‌آید. ارتفاع آبشار ۷۰ متر و عرض تاج آن در فصل پر آبی حدود ۸ متر می‌باشد.
 این آبشار به رود رودبار لرستان می‌پیوندد و سرانجام به دز می‌ریزد. می‌توان گفت به علت اینکه آب آن به صورت مخلوط با هوا بر اثر برخورد با سنگ‌ها به شکل حباب سفید در می‌آید به آب سفید معروف شده است. خود آبشار در دره‌های تاریک که در اثر فعالیت‌های زمین شناختی و فرسایش توسط آب در چند هزار سال بوجود آمده قرار دارد.
آبشار آب سفید الیگودرز  این آبشار در فصل بهار پذیرای گردشگران زیادی است و پوشش جنگلی و گیاهی در اطراف آبشار زیبایی و طراوت خاصی به این منطقه توریستی داده است. 
فصل بهار بهترین زمان برای بازدید از آبشارهای لرستان به خصوص آبشار آب سفید است
 مسیر دسترسی به آبشار آب سفید از روستاهای کاکلستان و قلیان است که با کوه های سربه فلک کشیده و درختان زیبای بلوط و گردو شما را همراهی می کند. هوای این منطقه بسیار خنک است بطوریکه حتی در تابستان برای گذران شب به ناچار باید در پناه چادر بیتوته کنید. 
آب این منطقه نیز یکی از بهترین و سالم ترین آب های آشامیدنی به شمار می رود. رودخانه دایمی آب سفید به طول هفده کیلومتر از این محل در دامنه کوه های کازینستان و حرا، سرچشمه گرفته و در انتها به رودخانه کاکلستان می ریزد.
معرفی آبشار بیشه در استان لرستان
آبشار بیشه یکی از آبشارهای استان لرستان است.این آبشار در دل کوههای زاگرس در شهرستان خرم‌آباد قرار گرفته‌است و فاصله آن تا شهر خرم‌آباد ۶۵ کیلومتر است. این آبشار در کنار راه آهن تهران – جنوب و در نزدیکی ایستگاه بیشه قرار گرفته‌است از این رو پذیرای مسافران نیز می‌باشد.این آبشار با چشم اندازی زیبا یکی از نادرترین و زیباترین آبشارهای ایران و استان لرستان است.
ارتفاع آبشار ۴۸ متر و در برخی گزارش ها  58 متر تا نقطه برخورد با زمین است و ۱۰متر نیز از آنجا تا وصل شدن به رودخانه سزار می باشد و عرض تاج آبشار ۲۰ متر می باشد و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۱۷۸ متر است
به علت هم جواری این آبشار با چندین مجموعه زیبا همچون جنگل‌های پهناور بلوط، روستای بیشه و چشم‌انداز ایستگاه راه آهن بیشه می‌توان آن را یک منطقه گردشگری مناسب دانست.
مسیر دسترسی
راه این آبشار از طریق راه آسفالته از خرم‌آباد بطول ۶۵ کیلومتر و کنار ایستگاه قطار زیر پل راه آهن می‌گذرد و برای رسیدن به آن باید حدود چند صد متری پیاده روی کرد تا به آبشار رسید و از شهرستان دورود تا بیشه با قطار در حدود ۳۰ دقیقه می‌باشد.

تاریخ اجرای برنامه: ۱۴ و ۱۵خرداد ۱۳۹۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *