آخرین بازمانده از نخستین صعود
با گذشت ۶۱ سال از نخستین صعود بام دنیا اورست در ۲۹ می سال ۱۹۵۳ تقریبا تمامی اعضای آن تیم دنیای فانی را وداع گفته اند و اینک تنها بازمانده آن تیم خاطره ساز کانچا شرپای ۸۱ ساله که در زمان صعود هیلاری و تنسینگ ۱۹ سال سن داشت در قید حیات می باشد. 
در آن سال پدر کانچا، آنگ بابو وی را راهی دارجلینگ برای همراهی تنسینگ نمود و کانچو در صعود نهایی جزو باربرانی بود که لوازم و تجهیزات تیم حمله را به بالا حمل نمودند. در آن سفر ۳۵ شرپا به همراه ۱۷ بریتانیایی تیم نخستین صعود اورست را به سرپرستی جان هانت تشکیل می دادند. کانچا در مورد شور و شوق آن صعود می گوید: “همه چیز فراتر از درک من بود”! او همچنین در مورد تنسینگ نورگی می گوید: “او فردی خنده رو و شاد بود و البته کمک حال و راهنمای شرپاهای جوان و جدید تیم بود”. 
کانچا آخرین بار در سال ۱۹۷۳ به عنوان شرپا تیمهای تلاشگر بر روی اورست را همراهی نموده. او که به دور از آلودگی شهرنشینی در روستای زیبای نامچه بازار زندگی می کند می گوید: “آن روزها مردم بسیار مهربان و خوشحال بودند”. او هیچگاه عصبانیت و کینه توزی را در مردم به یاد نمی آورد. اما کانچا دغدغه هایی هم دارد. او بسیار نگران وضعیت یخچالهای 
هیمالیاست و از آن بیم دارد که نسلهای آینده زیبائیهای منطقه را دیگر نبینند. او دوست دارد کاتماندوی آلوده و پر ترافیک را زودتر ترک کند و به زادگاهش، پایتخت شرپاها یعنی نامچه بازار بازگردد. 
در واقع کانچا به همراه “آملیا رز” نوه دختری سر ادموند هیلاری جزو میهمانان دولت نپال در روز اورست که قرار بود به مناسبت شصت و یکمین سالروز نخستین فتح اورست در مراسم سال ۲۰۱۳برگزار گردد بودند. اما این مراسم از بیم تجمعات اعتراض آمیز پس از مرگ ۱۶ شرپا در حادثه سقوط بهمن روز ۱۸ آوریل لغو گردید. با این حال کانچا از زادگاه و محل اقامت خود نامچه بازار راهی کاتماندو شد و به ۵۰۰ گردشگر خارجی و میهمانی پیوست که در کاتماندو این روز را گرامی داشتند. 
لازم به ذکر است تنزینگ نورگی در دارجلینگ، هند در سال ۱۹۸۶ در سن ۷۱ و ادموند هیلاری نیز بر اثر حمله قلبی در سال ۲۰۰۸ در سن ۸۸ سالگی درگذشتند و اینکه کانچا تنها بازمانده آن تیم افسانه ای به شمار می آید.  
منابع:
http://www.nepalmountainnews.com
http://www.montrealgazette.com
http://www.hindustantimes.com 
با تشکر از وبلاگ کوه قاف
کانچو و امیلیا رز نوه هیلاری در مراسم سال ۲۰۱۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *