اسکلت دختر نوجوانی متعلق به عصر یخبندان در مکزیک کشف شد
غواصان در مکزیک، اسکلت دختر نوجوانی را که متعلق به عصر یخبندان است در قعر یک غار کشف کردند.
به گزارش مونیتورینگ اخبار خارجی واحد مرکزی خبر، دانشمندان، این را قدیمی ترین اسکلتِ انسانی بازمانده در قاره آمریکا می‌دانند که ساختار ژنتیکی آن سالم مانده است. کاوشگران هنگام جستجوی جنگل های شبه جزیره یوکاتان در شرق مکزیک، بقایای اسکلت این دختر نوجوان را کنار استخوان های بیش از دوازده حیوان وحشی مانند خرس، ببر و تیره‌ای از گروه خرطوم داران کشف کردند.
اسکلت این دختر که جمجمه و همچنین دی ان اِی او دست نخورده باقی مانده است، برای سالیان متمادی داخل غاری زیر آب قرار داشت، تا اینکه سرانجام کشف شد.
این دختر نحیف و لاغر اندام با یک متر و چهل و هفت سانتی متر قد، احتمالاً هنگام مرگ خود پانزده یا شانزده سال سن داشته است.
کارشناسان روز پنجشنبه به رسانه ها در شهر مکزیکوسیتی اعلام کردند محل دفن دختر نوجوان هنگام مرگ او خشک بوده است، اما حدود ده هزار سال پیش با ذوب شدن یخچال های طبیعی در عصر یخبندان، این غار نیز به زیر آب فرو رفته است. آزمایش ها نشان می‌دهد این دختر حدود دوازده تا سیزده هزار سال پیش روی زمین زندگی می کرده است.
ماریا ترِسا فرانکو، مدیر کل مؤسسه ملی تاریخ و انسان شناسی مکزیک می‌گوید: «این قدیمی ترین بقایای انسانی کشف شده در قاره آمریکا و همچنین کامل ترین و سالم ترین اسکلت یافت شده در این قاره از نظر ساختار ژنتیکی است».
کارشناسان مؤسسه ملی تاریخ و انسان شناسی مکزیک اعلام کردند آزمایش های ژنتیکی بر روی اسکلت این دختر که در سواحل شرقی مکزیک و نزدیک دریای کاراییب پیدا شده است، به بسیاری از سؤالات درباره منشأ پیدایش نخستین انسان ها در نیمکره غربی زمین و رابطه آنها با سرخپوستان امروزی در قاره آمریکا کمک می‌کند. این یافته ها نشان می‌دهد انسان های متعلق به عصر یخبندان که نخستین بار با عبور از خشکی بین سیبری و آلاسکا وارد آمریکا شده بودند، اجداد سرخپوستان بومی در قاره آمریکا هستند.
کارشناسان می‌گویند این دختر نوجوان که به او نام اسطوره ای «نایا» داده شده است، احتمالاً برای جستجوی آب به داخل غارهای تاریک آمده است.
دانشمندان از دیرباز درباره منشأ پیدایش نخستین انسان ها در قاره آمریکا اختلاف نظر داشته اند. اغلب دانشمندان بر این باورند که شکارچیان ابتدایی حدود هجده تا بیست و شش هزار سال پیش با عبور از پل رابط خشکی عبور کرده و سپس از حدود هفده هزار سال پیش در آمریکای جنوبی و شمالی پراکنده شده اند. اما استخوان های باستانی کشف شده مانند اسکلت نایا، دانشمندان را شگفت زده کرده است، زیرا شکل استخوان های جمجمه و دیگر ویژگی های آنها با سرخپوستان امروزی آمریکا هم خوانی ندارد. 
منبع: واحد مرکزی خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *