۱۲ کشته و ۴ مفقود در ارتفاع ۶۴۰۰ متری اورست در اثر ریزش بهمن
شرپاهای راهنما صبح زود برای نصب طناب ثابت برای صعود سایر کوه نوردان رفته بودند که بهمن بر سر آنها آوار می شود ، محل حادثه زیر کمپ دو  در ارتفاع ۶۴۰۰ متری بوده. کریشنا لامسال مقام رسمی وزارت گردشگری از کمپ اصلی بر عملیات نجات نظارت دارد.
کادر امداد و نجات اجساد ۱۲ نفر را زیر انبوهی از برف و یخ هنگام جستجو برای سه گمشده پیدا می کنند ، دو شرپایی که زخمی شده بودند با هلیکوپتر به بیمارستانی در کاتماندو منتقل می شوند.
صدها کوهنورد ، راهنما و خدمه پشتیبانی در کمپ اصلی گرد هم آمده اند تا برای صعود به قله ۸۸۵۰ متری در ماه آینده در صورت روبراه شدن شرایط جوی خود را آماده کنند. آنها در ارتفاعات کمپ برقرار می کنند و راهنماها در دامنه های بالاتر مسیر را با نصب طناب ثابت آماده می سازند. به محض سقوط بهمن ، امدادگران و سایر کوه نوردان برای کمک می شتابند.
آنگ تشرینگ از انجمن کوه نوردی نپال گفته که منطقه ای که بهمن فرود آمده با نام مستعار ” میدان ذرت” معروف است و درست زیر کمپ ۲ در ارتفاع ۶۴۰۰ متری است . در اوایل سالجاری نپال مراحل مختلفی برای مدیریت بهتر بر انبوه متقاضیان صعود  و سرعت در عملیات نجات اعلام کرده بوده ، این مراحل شامل اعزام مقامات و نیروهای امنیتی به کمپ اصلی در ارتفاع ۵۳۰۰ متری است ، آنها در طول فصل بهار که تا آخر ماه مه می باشد در این مکان مستقر خواهند بود. بیش از ۴۰۰۰ نفر از سال ۱۹۵۳ سالی که ادموند هیلاری نیوزلندی و شرپا تنزینگ نورگی این قله را صعود کردند ، پای بر بام جهان گذاشته اند و صدها نفر نیز برای رسیدن به آن جان خود را از دست داده اند. بدترین رکورد مرگ و میر در اورست توفان برف ۱۱ ماه مه سال ۱۹۹۶ بود که طی آن ۸ کوه نورد کشته شدند ، شش راهنمای نپالی نیز در بهمن سال ۱۹۷۰ جان خود را از دست دادند.
منبع : Washinton Post با تشکر از گل کوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *