مرگ یک شرپای معروف در اورست
مینگما تنزینگ (Mingma Tenzing) یکی از شرپاهای معروف نپال که تا به حال چندین صعود به قله اورست داشته و راهنمای شرپاها نیز به حساب میاد دیروز در بیمارستانی در کاتماندو درگذشت. طبق گزارش سایت پیک فریک (Peakfreak) مینگما دچار بیماری ادم ریوی (HAPE) در بیس کمپ اورست شده و سپس از طریق هوایی به بیمارستانی در پایتخت نپال منتقل شده که همانجا نیز جان باخته است.
 این موضوع باعث بهت و حیرت راهیان اکسپدیشن اورست در کاتماندو شده است. شرپایی که سال ها وظیفه او هدایت تیم ها تا قله اورست بوده و بارها این قله را لمس کرده بر اثر بیماری حاد ارتفاع دچار ادم ریوی شده و جان باخته است. این حقیقت نشان دهنده این است که بیماری حاد ارتفاع تا چه اندازه می تواند خطرناک باشد و باید جدی گرفته شود.
لازم به ذکر است که مینگما تنزینگ اهل نامچه بازار، بزرگترین شهر منطقه خومبو، ست و به عنوان شرپای راهنما برای تیم  Peak Freaks’ summit کار می کرد. اعضای تیم یاد شده که هنوز صعود خود را آغاز نکرده بودند از خبری که دریافت کرده اند به شدت ناراحت و افسرده هستند.
در همین حال آلن آرنت از کوه نوردان و نویسندگان کوهستان خبر داده که یک شرپای دیگر که عضو دکتر های آبشار یخی خومبو هست، در حین ایمن سازی مسیر آبشار یخی دچار حادثه و مصدومیت شده است. این شرپا به داخل یک شکاف یخی سقوط کرده ولی جان سالم به در برده و هم تیمی هایش اونو از داخل شکاف بیرون کشیده  و به بیس کمپ و سپس به بیمارستان رسانده اند.
منبع خبر : ExplorersWeb / AlanArnette
با تشکر از آلتای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *