اولین برنامه غارنوردی گروه قاجر(پیمایش غار سرّو)

اولین برنامه غارنوردی هیئت و گروه قاجر در سال ۱۳۹۳ با پیمایش غار سرّو واقع در اراک تاریخ ۵ فروروردین آغاز شد 

در این برنامه: داوود، سامان و اسراء مفاخری از اعضای هیئت و گروه قاجر قروه و انجمن غارنوردان ایران شعبه سنندج
هیوا احمدی از کانون کوهنوردان کردستان و عضو انجمن غارنوردان ایران شعبه سنندج
محمود محمودی و علی حکی از غارنوردان اراک شرکت نمودند.
از زحمات آقایان: محمود محمودی و علی حکی نهایت تشکر را داریم که در این پیمایش غارنوردان گروه قاجر را همراهی نمودند.
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه 
 
دهانه غار 
انتهای غار
اسراء مفاخری

گزارش پیمایش غار سرو ۲۱۵
 ساعت۲بامداد روز سه شنبه ۱۳۹۳.۱.۵  سه نفراز اعضای گروه قاجر ( داود مفاخری-سامان مفاخری-اسرا مفاخری)و هیوا احمدی از کانون کوهنوردان استان کردستان. با یک دستگاه خودرو سواری ازسنندج به طرف اراک حرکت کردیم. ساعت ۷:۳۰ صبح به پایگاه امدادجاده ای هلال احمر در مسیر جاده اراک به علی گودرز رسیدیم و باتوجه به هماهنگی قبل بادو نفر از غارنوردان اراک آقایان علی حکی و محمود محمودی که مارا در این پیمایش همراهی کردند در محل پایگاه آشنا شدیم وبعد از آماده کردن وسایل و خوردن صبحانه با یک دستگاه خودرو سواری به ابتدای راهی که از جاده اسفالت مسیر علی گودرز  به اراک بود رفته و از آنجا پیاده روی به سمت دهانه آغاز شد. در ساعت ۱۲:۳۰ به دهانه غار که زیر یک سنگ بزرگ قرار دارد رسیدیم.
لازم به ذکر است چند صدمتر قبل از دهانه غار مسیر دارای شیب تند و دست به سنگ است و باتوجه به قرارگرفتن دهانه غار در پای یک دیواره و شیب زیاد محل مناسبی برای استراحت در دهانه غار وجود ندارد .
ساعت ۱۳ آقای علی حکی که خود از غارنوردانی هستند که این غار  را رول کوبی نموده اند با تجهیزات و یک کیسه بار شامل ۱۱۵ متر طناب با بستن یک کارگاه طبیعی در دهانه غار وارد غار شدند و بعد از آن هیوا احمدی با حمل یک کیسه بار شامل ۱۰۰متر طناب و نفر سوم سامان مفاخری با حمل یک کیسه بار شامل ۵۰ متر طناب و مقداری خوراکی و به ترتیپ اسرا مفاخری – داود مفاخری-محمود محمودی که هرکدام با تاخیر زمان ۵ دقیقه ای وارد غار شدیم که بعد از ۱۴ ریبله به عمق ۱۹۰ متری غار رسیدیم.
باتوجه به فصل بهار از ابتدا تا انتهای غار از دیوارها آب میریخت و از ریبله ۱۳به بعد طناب کاملا در مسیر آب قرار داشت که همگی خیس شدیم . انتهای غاریک محوطه ی ۱۰تا ۱۲ متری که در آنجا یک کیسه بار همراه با دوعدد لباس پلار و مقداری تنقلات و باتری  اضافی بجا مانده ازغارنوردان قبلی را مشاهده کردیم. 
بعد از استراحت و خوردن تنقلات و گرفتن چند عکس یادگاری نفرات به ترتیب سامان-اسرا- داود- علی- محمود –هیوا شروع به صعودکردیم که نفر اول ساعت ۱۷:۴۵ ونفر آخر ساعت ۱۹ از غار بیرون آمده و باتوجه به محدودیت زمان و تاریکی هوا و عبور از دست به سنگهای مسیر با جدا کردن ابزارها با همان لباس غار به سمت پایین حرکت کردیم و در ساعت ۲۱ به پایگاه هلال احمر رسیدیم که با جم کردن لوازم و خوردن غذای مختصر ساعت ۱۰:۱۵ با خداحافظی از دوستانمان در هلال احمر و آقایان علی حکی و محمود محمودی به سمت سنندج حرکت کردیم.
درآخر توجه کسانی را که میخواهند این غار را پیمایش کنند به چندنکته جلب میکنم:
در دهانه غار و اطراف آن جایی برای اطراق و محل کمپ وجود ندارد
 صعود و فرود در این غار کاملا برروی طناب انجام میشود و تنها محل استراحت انتهای غار می باشد
درطول مسیر سنگها ریزشی زیادی وجود دارد که پیمایش باید با احتیاط زیاد انجام شود
طول مسیر از رول بولت ۱۰ استفاده شده که صفحه رول ها نیز نصب می باشد
طناب مورد نیاز ۲۳۰ متر به همراه ۲۰ عدد کارابین 
گزارش – سامان مفاخری
  
موقعیت جغرافیایی:
۱- کوه “سرو” (Sero) دهستان کزاز، شهرستان اراک، ۳۵ کیلومتری جنوب باختری اراک، شمال روستای قاقان. ارتفاع ۳۳۲۴ متر. این کوه از شمال باختری به کوه راسبند متصل می شود. (جعفری، گیتا شناسی ایران، ۱۳۸۴ ، جلد اول، کوه ها و کوهنامه ایران، بخش دوم فهرست الفبایی کوه های ایران، ص ۳۱۳، سرّو))
این کوه در زمان حال در محدوده شهرستان شازند (همچنین شهرستان سربند) قرار دارد. شهرستان شازند یکی از شهرستانهای استان مرکزی ایران است. مرکز این شهرستان، شهر شازند است که در ۳۳ کیلومتری جنوب غربی اراک قرار دارد. این شهرستان با استان‌های همدان و لرستان هم مرز است و دارای آب و هوای کوهستانی است. دارای صنایع مهمی از جمله پالایشگاه، پتروشیمی، نیروگاه برق و کارخانهٔ قند و کارخانه رنگ سازی روناس است. (ویکی پدیا)
ساکنین این منطقه به زبان ترکی صحبت می کنند و شغل آنها کشاورزی است که از رونق به نسبت خوبی برخورد ار است. گندم بویژه نوع دیم آن از محصولات اصلی به حساب می آید. کشت حبوبات و باغداری درختان انگور در نواحی شمال خاوری اهمیت و رونق ویژه ای دارد. (نقشه زمین شناسی شازند)
 
چاه غار موسوم به “سرّو ۲۱۵” در موقعیت جغرافیایی “۰.۲ ’۵۰ °۳۳ N و “۳۱.۴ ’۲۸ °۴۹ E در ارتفاع ۲۹۳۰ متر واقع شده است.
۳- غار دوم: چاه غار موسوم به “سرّو ۱۷۰” در موقعیت “۱۴.۵۳ ’۵۰ °۳۳ N و “۵۱.۴۸ ’۲۸ °۴۹ E در ارتفاع ۲۸۸۷ متر واقع شده است.
۴- غار سوم: این دهانه در موقعیت جغرافیایی “۴.۲ ’۵۰ °۳۳ N و “۳۱ ’۲۸ °۴۹ E در ارتفاع ۲۹۷۹ متر در نزدیکی غار سرّو ۲۱۵ قرار دارد. 
5- چشمه: خروجی آب منطقه از چشمه ای با طول و عرض جغرافیایی “۳۴.۸ ’۴۹ °۳۳ N و “۲۳.۷ ’۲۹ °۴۹ E در ارتفاع ۲۲۹۰ متر واقع شده است.
 
 این غارها در ارتفاعات کوه سرو واقع شده اند که بخشی از منطقه حفاظت شده هفتاد قله اراک می باشند

 
چاه غار:
(چاه های کارستی) یا ژاماس “Jamas” که یاماس هم گفته می شوند، چاه های عمودی یا نیمه عمودی هستند که با سطح زمین ارتباط دارند. آنها در مناطق دارای سیستم درزه های عمودی واقع هستند و با پیشرفت مراحل کارستی شدن توسعه یافته و بزرگ می شوند. معمولا می توان آنها را در امتداد گسل ها پیدا کرد. قطر این چاه های عمودی به ده متر هم می رسد. توسعه عمقی آنها زیاد بوده و تا عمق ۶۴۳ متر هم گزارش شده اند. در منطقه کارستی دیناریک در کشور بوسنی هرزگوئین یاماس ها رایج ترین پدیده ژئومورفولوژیکی کارست هستند. (دکتر قبادی، زمین شناسی مهندسی کارست، ژئومورفولوژی کارست، ص۵۸)
(رجوع شود به: http://www.iransplo.com/newsDetail.aspx?mode=1&id=304)
وجه تسمیه ها:
شازند: در قدیم ادریس آباد نام داشته‌است، بعد از احداث راه آهن و به واسطه نزدیکی به کوه شاه زنده، به شاه زنده معروف شده‌است. منظور از شاه (کیخسرّو) پادشاه افسانه ای ایران در شاه نامه فردوسی و همچنین برگرفته از آئین زرتشتی ایران می باشد . زرتشتیان منطقه عقیده داشته‌اند که کیخسرو و پهلوانان نامی ایران در این کوه از نظرها پنهان شده‌اند.
سرّو: به گفته استاد شیخلی که حدود ۵۰ سال قبل منطقه را برای کشف غار جستجو کرده اند، معنی این نام سفت و سخت می باشد، که نمونه آن در منطقه علم کوه نیز هست.
سِرّو ۲۱۵ (Ghar –e- Serro): به این دلیل به این نام رسید که در برنامه های شناسایی و اکتشاف با حساب مجموع طناب ها عمق تقریبی آن ۲۱۵ متر به دست آمده بود
منبع : غارهای ایران
 
 

تاریخ اجرای برنامه: ۵ فروردین ۱۳۹۳
شرکت کنندگان آقا: هیوا احمدی، سامان مفاخری، محمود محمودی و علی حکی، داوود مفاخری(سرپرست)
شرکت کنندگان خانم: اسراء مفاخری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *