کوه‌نوردان برای پیشگیری ازسرمازدگی مایعات مصرف کنند

 رییس هیئت پزشکی ورزشی همدان گفت: کوه‌نوردان برای پیشگیری از سرمازدگی به هنگام صعودهای زمستانی به ارتفاعات از مایعات بیشتری استفاده کنند.
«دکتر ˈرشید حیدری مقدم» روز یکشنبه در گفت وگو باخبرنگار ایرنا افزود: در ارتفاعات بالا به علت کمبود اکسیژن هوا تعداد گلبولهای قرمز خون به منظور بالا بردن میزان اکسیژن گیری افزایش یافته و باعث غلیظ شدن و کندی جریان خون و نیز سبب افزایش شانس سرمازدگی در فرد شود بنابراین استفاده از مایعات و خوراکی های آبکی توصیه می شود.
وی اضافه کرد: لباس، دستکش ، شلوار و سایر البسه تنگ در مقابل سرما محافظ خوبی نیستند، پشم بافته شده نباید به عنوان لباس ظاهری استفاده شود اما به علت اینکه هوای زیادی را در خود ذخیره می کند به عنوان لباس زیر می تواند مناسب باشد.
«حیدری مقدم» در ادامه اظهار داشت: کوه‌نوردانی که قصد اقامت شبانه در پناهگاه‌های واقع در ارتفاعات را دارند کفش های خود را پس از رسیدن کاملا تمیز کرده و داخل آن روزنامه قرار دهند.
وی بیان داشت: در زمستان هنگام کوه‌پیمایی از گذاشتن نایلون داخل کفش خودداری کنید، زیرا باعث عرق پا و سرمازدگی می شود همچنین در برنامه های زمستانی جهت جلوگیری از سرمازدگی پاها از کفش دو پوش و نمره بزرگتر از اندازه پا اســتفاده شود چرا که کفش تنگ یکی از عوامل سرمازدگی است.
عضو هیات رییسه فدراسیون پزشکی ورزشی کشور در خصوص نحوه برخورد با شخص سرمازده گفت: شخص مصدوم را به مکان مناسبی انتقال دهید، از ماساژ دادن عضو مصدوم خودداری کنید، با عضو سرمازده به نرمش رفتار کنید تا دچار آسیب بیشتر نشود، لباسهای خیس را از تن مصدوم خارج کنید و لباس چند لایه خشک بپوشانید و اندام حرکتی مصدوم را گرم نگاه دارید در غیر این صورت حرارت از طریق این اعضا به خارج منتقل می شود.
«حیدری مقدم» همچنین خطاب به کوهنوردانی که به هنگام صعودهای زمستانی دچار سرمازدگی می شوند، اظهار داشت: سعی کنید از تماس بیشتر با سرما در امان باشید و قسمت سرما زده را توسط گرمای بقیه قسمت های بدن گرم کنید، دست گرم را می توان روی گونه یا بینی سرما زده قرار داد و دست سرما زده را می توان زیر بغل یا روی پوست شکم گذاشت.
وی اضافه کرد: در شرایط بحرانی در محیطی امن پای سرمازده را می توان روی پوست شکم همنورد خود قرار داد همچنین هرگز از برف برای ماساژ پوست و بافت یخ زده و سرمازده استفاده نشود، قسمت سرما زده را نباید روی آتش گرفت زیرا حس پوست به علت سرمازدگی مختل شده است و بنابراین احتمال سوختگی وجود دارد و از گرم کردن ناگهانی عضو مصدوم خودداری کنید و محل آسیب را به تدریج گرم کنید.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *