انیس پاپرت و اولین صعود از قله ای در نپال
 انیس پاپرت یخ نورد معروف آلمانی و برنده چندین دوره فستیوال یخ نوردی اوری (کلرادو) با همنورد سوئیسی خود توماس سنف سه روز روی قله ۶۷۲۴ متری لیخو چولی در نپال تلاش کرد و به دلیل سرمازدگی توماس و توقف او در آخرین کمپ به صورت سولو و برای نخستین بار این قله را صعود کرد.
این دو تصمیم داشتند مسیر جدیدی روی جبهه شمالی تنگ کانپوشه در دره تیم ، منطقه خومبو ایجاد کنند با این حال این جبهه به دلیل فقدان یخ از شرایط لازم برای صعود برخوردار نبود ، بعد از هم هوایی روی قله همجوار(پارچامو به ارتفاع ۶۱۷۸) در یازدهم نوامبرتلاش خود را روی جبهه شمالی لیخوچولی آغاز کردند. زوج یاد شده این جبهه مرتفع را به سرعت صعود کردند اما یک نقاب بزرگ آنها را مجبور به بیواک در فضای باز درست زیرخط الرأس نمود.
هنگام صبح هردو قادر به عبور از نقاب و ادامه به سمت قله فرعی کوچک ، زیر قله اصلی بودند. یک شب را در چادر سپری کردند و متوجه یال شرقی شدند که امیدوار به ادامه آن تا قله بودند اما با برف عمیق پوشیده شده بود ، آنها جبهه شمالی را برای رسیدن به خط الرأس شمالی تراورس کردند و در اینجا مجددا” چادر خود را نصب کردند تا از سرما و باد در امان باشند ، سرمازدگی سنف شدت گرفت و تصمیم گرفت در چادر باقی بماند تا انیس برای صعود به قله راهی شود ، چند ساعت بعد ، حوالی ساعت ۲ بعد از ظهرانیس به قله رسید  و برای ملحق شدن به سنف فرود خود را آغاز کرد .
 بعد از سپری کردن شب سوم آنها از خط الرأس شمالی و دامنه های یخبندان به کمپ اصلی در پای کوه برگشتند ، لیخو چولی همچنین به پیگ فراگو (بیگفرآ گو شار) معروف است و حدود ۳ کیلومتری جنوب پارچامو(۶۱۷۸متر) قراردارد ، قله ای که معروف و مناسب برای کوهپیمایی است و زوج یاد شده قبل از تلاش برای هدف اصلی روی آن هم هوا شده بودند.
www.climbing.com + www.planetmountain.com
با تشکر از گل کوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *