پیمایش غار ورمقان

۸ نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر روز جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۲ غار ورمقان را پیمایش نمودند و تولد ۱۱ سالگی اسراء مفاخری عضو گروه قاجر و جوانترین غارنورد استان کردستان را در این غار گرفتند.

روستای ورمقان در فاصله ۴۰ کیلومتری شمال سنقر  از توابع کرمانشاه و در دامنه کوههای بدر و پریشان قرار دارد 
گزارش این برنامه را در ادامه مطلب بخوانید….

دهانه غار 

گزارش پیمایش غار ورمقان…
۶ نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر(آقایان: داوود مفاخری، رحمان مرادیانی، رامین سنگین آبادی، سامان مفاخری و بانوان: اسراء مفاخری، لیلا صالحی) صبح روز جمعه از قروه به سمت روستای ورمقان حرکت کردند دونفر از اعضا(آقایان: طیب صالحی، شهرام نعمتی) شب گذشته از قروه حرکت کرده و از مسیر خطالراس کولاوا- بدر  به روستای ورمقان آمده تا در این برنامه شرکت کنند.

اسرا در کنار آقای طیب صالحی پیشکسوت و پدر غارنوردی قروه

اعضا همزمان ساعت ۹ صبح به روستا رسیدند و پس از یافتن دهانه غار و تعویض لباس آماده پیمایش شدند.

اعضا در کنار دهانه غار
پس از ورود غار بعد از چند متری یک دریاچه کوچکی وجود دارد که از کنار آن که گلی و لفزنده است باید گذشت 
در ادامه چند راه در مسیر هست که اعضای گروه، ابتدا دالان سمت راست را رفتند مسیرعبور بسیار تنگ و گلی بود 
اسراء با هدایت سرپرست شکافهای تنگ و باریک را جلو می رفت که خیلی از آنها مسدود بودند
اسرادر حال عبور دالان بسیار تنگ
ابتدا اعضا از دهلیز سمت راست ادامه مسیر دادند و به دالان بسیار تنگ و باریکی برخورد نمودند که عبور از آنها واقعا دشوار بود ابتدا اسراء با حمایت آقا شهرام جلو می رفت و اعلام وضعیت می کرد 
سایر اعضا هم بقیه  شکافها و راهروها را می رفتند که اکثرا به جهت تنگی مسدود و غیر قابل عبور بود این مسیرها اغلب ۸ الی ۱۰ متر بودند.
این مسیر بقدری تنگ بود که رحمان جهت عبور کلاهش را در آورد
پشت سر اسراء، سامان و سپس رحمان از همان مسیر تنگ و لغزنده رفتند که ادامه آن به همان قسمت سمت چپ که ابتدا رفته بودند، منتهی می شد در واقع مسیر را دور زدند به احتمال زیاد این قسمت از مسیر به جهت تنگی و باریک بودنش قبلا پیمایش نشده بود 
به جهت تنگ و باریک بودن اعضا از این مسیر نتوانستند عکسی بگیرند.
 
اسراء، سامان، رحمان پس از آمدن از هیلیز بسیار باریک
پس از دو ساعت پیمایش اکثر مسیر همه اعضا به ابتدای مسیر سمت راست برگشتند و تولد ۱۱ سالگی اسراء جوانترین و شجاع ترین غارنورد استان کردستان را در غار ورمقان گرفتند
اسراء در کنار پدر و برادرش
پس از گرفتن جشن تولد،ساعت ۱۲:۳۰ اعضا به بیرون غار آمده و راهی قروه شدند. 
 
نمونه از سنگهای غار ورمقان
گزارش از: لیلا صالحی
معرفی روستا و غار ورمقان
 منطقه کرمانشاه، روستای ورمقان، یکی از ۱۴ روستای هدف گردشگری استان کرمانشاه، از توابع بخش مرکزی است و در ۳۵ کیلومتری شمال شهر سنقر در دهستان باوله قرار دارد. این روستا در قلمرو کوه‌های بلند بدر واقع شده که آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در زمستان سرد است.
روستای کوهستانی ورمقان با بافت مسکونی متمرکز در شیبی ملایم استقرار یافته و منظره ساختمان‌های روستا با سقف‌های مسطح و دیوارهای خشتی و گلی همرنگ طبیعت، نشانگر کمال درآمیختگی فضای روستا با محیط طبیعی اطراف آن است.
 زیر کوه پیرمحمد در اطراف روستا یک غار بزرگ و عمیق کشف شده که در حال حاضر درب ورودی آن را گل و لای بسیاری گرفته است.
غارنوردان تا عمق ۲۰۰ متری غار رفته است، البته انتهای این غار مشخص نیست و نیاز است که گروه‌های مجهز غارنوردی، عمق دقیق آن را بدست آورند ولی تصور  این است که این غار می‌تواند همچون غار قوری قلعه و علیصدر به جاذبه‌ای کم نظیر برای گردشگران منطقه تبدیل شود.
به گزارش یکی از اعضاء گروه غارنودی سنقرو کلیایی، در درون غار تعداد دو دهلیز وجود دارد که یکی از آنها به طول ۷۰ متر و دیگری به طول ۶۰ متر پیمایش شده است.
با توجه به اینکه بر اثر ورود گل و لای به داخل غار، مسیرهای موجود برای ادامه پیمایش مسدود گردیده و ادامه پیمایش و شناسایی بیشتر غار منوط به نظر کارشناس زمین شناسی و پاکسازی غار از وجود گل و لای می باشد.
 وجود تالارهای بلند، شکافهای عمیق و استالاگمیتهای زیبا و فراوان و چکنده های فعال در طول مسیر،این غار را در زمره غارهای زنده قرار داده است
منبع : باشگاه خبرنگاران و ایسنا

تاریخ اجرای برنامه: ۲۴آبان ۱۳۹۲
شرکت کنندگان آقا: شهرام نعمتی، طیب صالحی، رحمان مرادیانی، سامان مفاخری، رامین سنگین آبادی، داوود مفاخری(سرپرست)
شرکت کنندگان خانم: اسراء مفاخری، لیلا صالحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *