معرفی دو ابزار محافظ گردن حمایتچی
حتما برای دوستان سنگنورد پیش آمده که هنگام حمایت نفر سرطناب دچار درد شدیدی در ناحیه گردن و شانه ها شوند. گردن درد، درد ناخوشایندی است و تقریبا عصب های اطراف گردن را فلج می کند. یک برآمدگی در یکی از دیسک های بین مهره ها یا مشکلات عضلانی می تواند موجب این درد شود. در این جا دو ابزار قدیمی و جدیدی که برای راحتی حمایت‌چی طراحی و به بازار عرضه شده‌اند را معرفی می‌کنیم.
۱- عینک حمایتچی: در سال ۲۰۰۸ عینک هایی به بازار آمد که می توانید با استفاده از آن نفر صعود کننده را ببینید، بدون این که سرتان را بالا ببرید. در واقع با استفاده از CU Glasses، برای حمایت کافی است که فقط به روبروی خود خیره شوید و شیشه منشوری شکل این عینک به شما این امکان را می دهد که آن چیزی که بالای سر شما اتفاق می افتد را بدون خم کردن گردن خود ببینید.
با این عینک از کشیدگی گردن به عقب و تقلای مضر گردن اجتناب خواهد شد و حمایتچی به ندرت نیاز به تغییر موقعیت سر و در آن واحد تماشای لحظه به لحظه صعود همطناب خود دارد. این عینک به ویژه برای حمایت در مسیرهای طولانی و دیواره های شیب دار مفید خواهد بود و همچنین هنگام حمایت از هم‌طناب زمانی که مشغول بررسی مسیر حرکت خود است نیز بسیار مفید است.
از طرفی حمایتچی قادر است در طول مدت صعود بدون نیاز به باقی ماندن سر در موقعیت نامناسب صحنه صعود را نظاره گر باشد، یعنی نیازی ندارد که گاهی چند گردن خود را صاف کند  تا از فشار وارده به آن رهائی یابد و همین مساله ایمنی سنگنورد را افزایش می دهد. به علاوه با وجود این عینک حمایتچی می تواند به دیواره نزدیکتر بایستد که برای هر دو نفر هنگام سقوط احتمالی مفیدتر خواهد بود.
کسانی که از این عینک استفاده می کنند می توانند آن را روی عینک معمولی خود قرار دهند. تصاویر هنگام استفاده از آن واضح، طبیعی و روشن هستند و هیچ چیز معکوس نیست. زمان کوتاهی لازم است تا به آن عادت کنید و اگر عادت کردید هرگز نمی توانید بدون آن حمایت کنید. فریم آن از فولاد با کیفیت بالا ساخته شده.
۲- بالشتک محافظ گردن: ابزار دوم که اخیرا به بازار آمده، Columnvert (ستون عمودی) بالش کوچکی است به قیمت ۲۲ یورو که برای محافظت از گردن  استفاده می شود و می تواند جایگزین خوبی برای عینک حمایت که قیمت آن ۹۸ یورو است، شود.
 فردی که این مقاله را در سایت ۸a منتشر کرده مدعی است بعد از امتحان کردن عینک حمایت و این بالشتک به این نتیجه رسیده که این وسیله ساده، کارایی به مراتب بهتر و به صرفه تر از عینک مذکور دارد و با استفاده از آن لازم نیست عینک طبی خود را کنار بگذارید و در شب‌مانی های روی دیواره به عنوان یک بالش کوچک می توان از آن استفاده کرد.

با این حال هر محصول ارزان قیمتی معایبی هم دارد از جمله کثیف شدن مداوم ناشی از تعریق و گچ؛ البته با باز کردن زیپ روکش می توان آن را شستشو داد، اما این شستشو باید مرتبا انجام شود. مشکل دیگر استفاده از آن توسط همطناب شما است که اگر هم سایز نباشید، باز و بسته کردن آن وقت گیر خواهد بود و تصور کنید که شما نیمی از مسیر را به آن احتیاج دارید.
در مجموع یک نوع آوری مفید است و اگر شما استطاعت تهیه عینک حمایت را ندارید این وسیله محافظ گردن مناسبی برای شما خواهد بود.
منبع: گل کوه و موسسه علمی پزشکی کوهستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *