حوادث کوهنوردی
باز هم حادثه در دامنه‌های «سبلان»؛ این بار ۲ کوه‌نورد کرمانی!
رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان «مشگین‌شهر» گفت: ۲ کوه‌نورد اهل کرمان در دامنه‌های سبلان مفقود شدند.
«ایرج آقائی» رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان «مشگین‌شهر» اظهار داشت: با اعلام اپراتور مرکزی هلال احمر استان اردبیل مطلع شدیم که ۲ نفر از هموطنان در اطراف قله‌های «سبلان» و در تاریکی شب مفقود شده‌اند.
«آقایی» گفت: با اطلاعات به دست آمده از دوستان این دو نفر که اکنون در پناهگاه‌ به سر می‌برند‌ معلوم شد که این کوه‌نوردان در تاریکی شب و بدون داشتن هیچ‌گونه راهنمای محلی و تجهیزات کوه‌نوردی در نزدیکی‌های قله «سبلان» مفقود شده‌اند. این مسئول اذعان داشت:‌ سریعا دو اکیپ امداد و نجات کوهستان توسط هلال احمر شهرستان «مشگین‌شهر» به محل اعزام شد تا به جستجوی این افراد بپردازند.
در طول یک ماه اخیر این چندمین مورد مشابه است که کوه‌نوردان در دامنه‌های سبلان مفقود شده و حتی جان خود را از دست می‌دهند.
 منبع: فارس
امدادرسانی به ۲ کوه‌نورد آلمانی در ارتفاعات «توچال»!
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از نجات یک کوه‌نورد میانسال آلمانی که در ارتفاعات توچال مصدوم شده بود، خبر داد.
«سید جلال ملکی» در تشریح جزئیات این خبر گفت: عوامل هلال‌احمر استان تهران در تماس با سامانه ۱۲۵ از مصدومیت یک کوه‌نورد آلمانی در ارتفاعات قله‌توچال خبر داد و از آتش‌نشانان درخواست کمک کرده‌اند که ستاد فرماندهی گروه امداد و نجات مستقر در ایستگاه پنج توچال را در ساعت ۱۸:۰۰ روز گذشته به محل حادثه اعزام کرد.
وی با بیان اینکه دو مرد کوه‌نورد که از اتباع کشور آلمان بودند، در ارتفاعات توچال دچار حادثه شده بودند، اظهارکرد: یکی از این افراد که مردی حدود ۴۰ ساله بود، از ناحیه زانوهای هر دو پا دچار مصدومیت شد و قادر به حرکت نبود.
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با اشاره به اقدامات گروه امداد و نجات کوهستان در این حادثه خاطرنشان کرد: این تیم به همراه تجهیزات، اقدامات خود برای نجات مصدوم را آغاز کرده و پس از آماده‌کردن وی روی برانکارد، پس از سه ساعت پیاده‌روی، وی را از منطقه شیرپلا به ایستگاه پنج منتقل و با انجام اقدامات اولیه درمانی با خودرو به پایین انتقال دادند.
منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *