صعود به حصارچال در علم کوه

۱۵ نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر طبق برنامه زمانبندی شده شش ماهه اول روز ۱۸ مرداد به حصار چال در علم کوه صعود نمودند

در این برنامه گروه به جهت شرایط جوی نامناسب (بارش شدید باران، تگرگ و رعد و برق در منطقه) به قله صعود نکردند 
گزارش برنامه را در ادامه مطلب بخوانید…..
مسیر حصارچال

گزارش برنامه ……..

گروه روز پنج شنبه ساعت ۱۷:۴۵ با یک دستگاه مینی بوس به سمت رودبارک حرکت کردند و پس از عبور از همدان – قزوین – کرج به جاده چالوس رسیدند آنجا دو نفر از همنوردان تهران نیز طبق هماهنگی قبلی به گروه اضافه شد. به جهت شلوغی جاده مدت مدیدی را در ترافیک ماندند تا اینکه ساعت ۱۰:۴۵ به قرارگاه رودبارک رسیده اما قرار گاه بسیار شلوغ بود در نتیجه گروه به ونداربن رفتند اگرچه آنجا هم مملو از کوهنورد بود اما توانستند یک اتاق برای بانوان و آقایان هم در سالن (موزه کوهنوردی) خوابیدند البته هوا بشدت ابری و باران شدیدی شروع به بارش کرد. 
92/5/18
گروه طبق هماهنگی شب قبل با یک دستگاه نیسان ساعت ۸:۴۵ از ونداربن به سمت تنگه گلو در هوایی کاملا ابری حرکت کردند اما آثاری از باران دیشب در مسیر نبود.
 ساعت ۱۰:۲۰ به تنگه گلو رسیده و  از همانجا در صفی منظم راهی حصارچال شدند.
مسیر پاکوب و شیب ملایمی داشت. از کنار چندین یخچال عبورکرده و رودخانه «سردابه رود» با صدای روح نوازش در تمام طول مسیر آنها را همراهی می کرد و حس زنده بودن و زندگی کردن بیشتر حس می شد. وجود این رودخانه زیبایی منطقه را دوچندان نموده بود. 

یخچالهای مسیر
در مسیر به محل نسبتا مسطحی رسیده و ساعتی را آنجا استراحت کرده سپس به راه خود ادامه دادند. هرچه قدر ارتفاع می گرفتند هوا بازتر و بهتر می شد. 

   
تا اینکه پس از ساعتی به منطقه حصار چال که در جنوب علم کوه که در  ارتفاع ۳۸۰۰متری قرار دارد، رسیدند. کوهنوردان زیادی  از قله بر می گشتند و تعداد کثیری هم در منطقه کمپ زده بودند
 گروه نیز محل مناسبی را در کنار نهر آبی برپا کرده سپس نهار را همانجا صرف نمودند.
 
محل کمپ
دشت حصارچال، دشت نسبتا وسیعی است که دور تا دور آن با کوه‏هایی چون لشکرک ، گردونه‏کوه ، مناره، ستاره، خرسان جنوبی،خرسان میانی، خرسان شمالی و مرجیکش محصور شده است.
 تمام کف حصارچال پوشیده از چمن و نهرهای کوچکی است که در بعضی نقاط به شکل برکه های پراکنده جلوه می نمود.
 دو قله پسند کوه و سیاه کمان که در شمال شرق علم کوه می باشد، از دور نمایان بودند.

بانوان گروه در حصارچال
با توجه به اینکه تعدای از اعضای گروه قاجر از فعالان محیط زیست و عضو N.G.O سراب سیز قروه می باشند، تا زمانی که در حصارچال بودند منطقه را از زباله پاکسازی نمودند.
 

هوا لحظه به لحظه بهتر و شب آسمان صاف و پرستاره شد.
سرپرست برنامه پس از صرف شام به اعضا اعلام نمود فردا (۱۹ مرداد)ساعت ۴ بیدارباش و ساعت ۵ به سمت قله حرکت می کنند و گروه به امید صعودی خوب خوابیدند اما ساعت ۲:۳۰ باران شدیدی توام با رعد و برق و تگرگ شروع شد و تا نزدیکی صبح ادامه داشت.
کمی که بارش باران بند آمد، گروه آماده حرکت شدند اما مه غلیظی کل محوطه را پوشاند و بارش های پراکنده نیز ادامه داشت.
با توجه به وصعیت جوی نامناسب، سرپرست برنامه اعلام کرد از صعود به قله منصرف می شویم. 
هوا همچنان مه آلود و بارانی بود تا اینکه کمی که بهتر شد، گروه به سمت پایین برگشتند البته مسیر همچنان آکنده از مه بود ساعت ۱۵ به تنگه گلو رسیده و منتظر نیسان شدند. با توجه به قراری که با راننده نیسان از قبل کرده بودند، او ساعت ۱۸ آمد و آنها راهی قرارگاه شدند.

مسیر بازگشت 
ساعت ۱۹:۳۰ در هوایی بارانی به سمت قروه حرکت کردند تا چند دقیقه ای کرج، باران همچنان ادامه داشت.
گروه صبحانه را در کنار محوطه ای سرسبز نزدیکی قروه صرف نموده آنجا را هم از زباله پاکسازی نمودند و ۲۰ مرداد ساعت ۱۰:۳۰ همگی در نهایت سلامتی به قروه رسیدند. 
 
       
پاکسازی 
گزارش: لیلاصالحی 


تاریخ اجرای برنامه: ۱۷ الی ۲۰ مرداد ۱۳۹۲
شرکت کنندگان آقا: داریوش الهیاری، عطا کوثری، اصغر رضایی، آمانج آجی کان، مصطفی انور، مشتاق لقایی، طیب صالحی(سرپرست)
شرکت کنندگان خانم: صدیقه نوربخش، پوران علیشاهی،مهناز محمدی، شهناز نریمان، مهناز اله کرمی، نرگس رضایی، لیلا صالحی، الهام الهیاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.