حادثه برای آرتور هایزر در گاشربروم یک
آرتور هایزر کوه نورد باسابقه لهستانی و فاتح زمستانی آناپورنا در سال های ۱۹۸۶ و ۱۹۸۷ به همراه کوه نوردانی چون راندا رودکویچ، کرزیشتف ویلیسکی و یرزی کوکوچکا
 طبق گفته های کوه نورد باسابقه لهستانی و رهبر اکسپدیشن زمستانی برودپیک در زمستان سال گذشته، کرزیشتف ویلیسکی (Krzysztof Wielicki) به شبکه خبری BBC، دو کوه نورد لهستانی به نام های آرتور هایزر (Artur Hajzer) و مارسین کاچکان (Marcin Kaczkan) در ارتفاعات گاشربروم یک ناپدید شدند. این گزارش حاکی ست که تیم روسی در حال تلاش برای رسیدن به این دو کوه نورد گمشده است اما طوفان شدید مانع از پیشروی آنان شده است. گمان می رود این حادثه در حوالی کمپ ۲ در ارتفاع ۶،۴۰۰ متری اتفاق افتاده باشد.
ابتدا گمان می رفت که آرتور خود را به کمپ دو رسانده و مارسین کاچکان در وضعیت خوبی نباشد اما با رسیدن تیم نجات مشخص شد که مارسین خود را به کمپ دو رسانده و خبری از آرتور هایزر نیست. این اخبار لحظه به لحظه در حال بروز شدن می باشند و هر لحظه خبر تازه ای از گاشربروم یک می رسد.
طبق خبرهای ارسالی، این اتفاق روز یکشنبه ۷ جولای (۱۶ تیر) در پی بازگشت تیم دو نفره آرتور و مارسین از کمپ چهار به کمپ سه و سپس به کمپ دو رخ داده است. این تیم قصد صعود قله را داشتند ولی به خاطر شرایط بسیار بد جوی مجبور به بازگشت به کمپ های پایین تر شده اند که در همین روند دچار حادثه شده اند.
طبق گفته های مارسین کاچکان به تیم نجات که به موقعیت کمپ دو رسیده اند، آرتور احتمالا جان خود را از دست داده است. اما این خبر هنوز تایید نشده و ویلیسکی منتظر بازگشت مارسین به بیس کمپ برای آگاهی از جزئیات حادثه می باشد.
اما همسر آرتور، ایزابلا هایزر (Isabella Hajzer) نیز گفته که روز یکشنبه ساعت یازده صبح به وقت محلی پیامی از شوهر خود دریافت کرده که طبق آن پیام، مارسین در مسیر ژاپنی ها سقوط کرده و از آن به بعد با خود آرتور نیز تماسی برقرار نشده است. در حال حاضر کسی از موقعیت آرتور مطلع نیست و عملیات نجات به ۱۱ جولای موکول شده است. لازم به ذکر است که  آرتور هایزر رهبر صعودهای زمستانی لهستان از سال ۲۰۱۰ تا سال ۲۰۱۵ نیز بود.
منبع : http://www.explorersweb.com/everest_k2/news.php?url=gasherbrum-1-search-for-arthur-hajzer-on_137339258
 با تشکر از کلوپ کوهنوردان سولدوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *