اهمیت رشته‌ی دانشگاهی «غارشناسی»
دکتر «سعید یوسف‌پور» مدیرکل محیط زیست چهارمحال و بختیاری  در جلسه‌ی غارشناسی استان گفت: هم‌اکنون در استان دانش کافی در خصوص غارشناسی وجود ندارد در حالی که غارها از دیدگاه‌های مختلف به خصوص در بحث جذب گردشگر حائز اهمیت بوده و اخیراً با ایجاد رشته‌ای به نام غارشناسی در دانشگاه‌های کشور اهمیت خاصی یافته‌اند.
وی با بیان این‌که جنس سنگ‌های اکثر کوه‌های استان از نوع آهکی است، تصریح کرد: این امکان وجود دارد که غارهای استان از عمیق‌ترین غارهای کشور باشند چون وجود کوه‌های وسیع در استان، زمینه‌ی مساعدی را برای تشکیل غارهای عمیق دارد و با وجود پهناوری منطقه گمان می‌رود غارهای زیادی در منطقه وجود داشته باشد که تاکنون شناسایی و پیمایش نشده‌اند.
یوسف‌پور گفت: هم‌اکنون ۴۰ غار در استان شناسایی و از این تعداد پنج غار نقشه‌برداری شده است، هم‌چنین غار «دوسر یزد» نیز به عنوان بزرگ‌ترین تالار ایران شناخته شده که چهارمین تالار دنیا است.
وی ادامه داد: غار «سراب» باید به عنوان یک اثر طبیعی ملی به علت ویژگی منحصربه فرد خود ثبت ملی شود هم‌چنین باید تلاش شود تا از همه‌ی ظرفیت‌ها استفاده تا غار سراب به همه معرفی شود.
یوسف‌پور یادآور شد: سال پیش غاری شفتی در بروجن به نام «کهبد» شناسایی شده که با ۲۵۰ متر عمق از عمیق‌ترین غارهای استان به شمار می‌آید.
 منبع:‌ایسنا- با تشکر از کوه نوشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *