یک دهه پس از حادثه‌ی «گاشربروم ۱» انتشار «آن روی سکه»
 کتاب «‌آن روی سکه» نوشته یکی از بازماندگان حادثه قله «گاشربروم ۱» (صعود ناتمام و تلاش تیم ملی ایران به یازدهمین قله مرتفع جهان) به زودی وارد بازار نشر کتاب ایران می‌شود.
«محمدحسن نجاریان» گردآورنده و نویسنده‌ی این کتاب است و در این‌باره اظهار داشته: قله گاشر بروم ۱ با هشت هزار و ۸۰ متر ارتفاع، یازدهمین قله مرتفع جهان است که در رشته کوه‌ هیمالیا قرار دارد. تیم ملی کوه‌نوردی ایران سال ۱۳۸۲ تصمیم به فتح این قله گرفت اما با ریزش بهمن این صعود ناکام ماند و متاسفانه «محمد اوراز»، کوه‌نورد کشورمان در این حادثه جان باخت.
«نجاریان» با اشاره به تاثیری که این اتفاق بر زندگی‌ حرفه‌ای و شخصی‌اش گذاشته است،‌ افزود: برای ادای دین به «اوراز»، همه مقاله‌ها و یادداشت‌هایی را که پس از این واقعه در مطبوعات کشورمان منتشر شد، جمع‌آوری کردم و آن‌ها را همراه خاطراتم از این صعود تلخ، به زودی در قالب کتابی با عنوان «آن روی سکه» روانه بازار نشر خواهم کرد…….

سرپرست سابق گروه امداد تیم ملی‌ کوه‌نوردی درباره مشکلاتی که باعث به تعویق افتادن انتشار کتاب «آن روی سکه» شده است، توضیح داد: مهم‌ترین مشکلی که برای چاپ این کتاب با آن مواجه شدم، نداشتن حامی مالی است. متاسفانه فدراسیون هم در این زمینه مساعدتی نکرده است. انتشار «آن روی سکه»، هزینه‌های دارد که امیدوارم با حل این مشکلات، اثر خوبی روانه بازار نشر ورزش ایران شود.
نویسنده کتاب «برودپیک؛ رویای صعود» درباره تالیفات دیگرش، گفت: مدت‌هاست که نوشتن کتابی را درباره صعود کوهنوردان ایرانی به قله اورست هم آغاز کرده‌ام. این اثر دربرگیرنده خاطرات کوه‌نوردان ناکام کشورمان در صعود به مرتفع‌ترین قله‌ جهان و همچنین خاطرات و یادداشت‌هایی از کوه‌نوردان ادوار مختلف تیم‌ ملی ایران است. ضمن این‌که نوشتن کتابی در زمینه صعود بدون ابزار به ارتفاعات را هم‌ به پایان رسانده‌ام.
فاتح قله اورست، حادثه گاشربروم ۱ را تلخ‌ترین خاطره زندگی‌اش دانست و افزود: حتی یادآوری آن لحظات هم دردناک‌ است. زمانی که بهمن ریزش کرد،‌ من و داود خادم (عضو تیم ملی کوه‌نوردی ایران) کنار هم بودیم که وی به شدت مصدوم شد. درباره قربانیان هیمالیا مطالب متعددی خوانده بودم و نقل قول‌های زیادی هم در این زمینه به گوشم خورده بود. مه شدید بود و در هاله‌ای از وهم قرار گرفته بودیم و شانسی برای زنده ماندن نداشتیم. در واقع، گم شده بودیم. خادم از حال رفته بود که چیزی شبیه به معجزه اتفاق افتاد. آسمان باز شد و کمپ تیم ملی چندین متر پایین‌تر از جایی که قرار داشتیم، خودش را نشان داد. انگار صدایی از درون به من می‌گفت که باید زنده بمانم و خادم را به کمپ برسانم.
وی با بیان این‌که چنین حوادثی،‌ قابلیت تبدیل شدن به آثاری ماندگار در حوزه‌های سینما و ادبیات را دارند، اضافه کرد: متاسفانه غیر از مستند کوتاهی که صدا و سیما درباره گاشربروم۱ تهیه کرد،‌ این واقعه نه به صورت کتاب درآمد و نه به عنوان فیلم مقابل دوربین قرار گرفت. از خود گذشتگی کوه‌نوردان ایرانی در آن لحظات ستودنی بود و باید اعتراف کنم که هرگز انسان‌هایی فداکارتر از ‌آن‌ها ندیدم.
سال ۱۳۸۲ تیم ملی کوه‌نوردی ایران هنگام صعود به قله گاشر بروم۱ واقع در قراقروم پاکستان که به «قله پنهان» هم معروف است، با ریزش بهمن مواجه می‌شود که در این حادثه دو تن از کوه‌نوردان ایرانی به نام‌های «محمد اوراز» و «مقبل هنرپژوه» سقوط می‌کنند. با تلاش‌های گروه امداد تیم اعزامی ایران، «هنرپژوه» زنده ماند اما «اوراز» پس از انتقال به بیمارستان شفا در اسلام‌آباد، جان خود را از دست داد.  «نجاریان» آن زمان مسوولیت گروه امداد تیم ملی ایران را بر عهده داشت.
 منبع: خبرگزاری کتاب ایران؛‌ ایبنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *