پیمایش غار «دوسر»

۴ نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر روز ۱۳ خرداد موفق به پیمایش غار دوسر در مهریز (یزد) شدند. در این پیمایش اسراءمفاخری جوانترین غار نورد استان کردستان با ۱۰ سال سن در این پیمایش شرکت نمود.

گزارش را در ادامه مطلب بخوانید….

گزارش برنامه غارنوردی غار دوسر
روز دوشنبه با یک دستگاه ماسین سواری قروه را به سمت یزد ترک کرده و روز سه شنبه به یزد رسیدیم.
طبق قرار قبلی احسان (عضو گروه قاجر که در یزد در حال تحصیل  می باشد) در یزد به ما ملحق شد.تا به عنوان پشتیبان ما را همراهی کند.
طبق برنامه ریزی های قبلی می بایست بعدازظهر سه شنبه وارد غار می شدیم.متاسفانه نزدیک ساعت ۲۰ موفق به پیدا نمودن دهانه غار شدیم.بنابر این پیمایش را به روز چهارشنبه موکول کردیم.
شب را در دل صحرا سپری نمودیم.شب کویری بسیار زیبا و آرامش بخش بود.(آنچه در کویر زیبا می روید خیال است) ستا ره ها به قدری نزدیک و روشن به نظر می رسند که انگار با دست می توان آنها را چید.
صبح روز چهارشنبه به سمت دهانه غار رفتیم.ساعت۱۰:۲۰ اولین نفر وارد غار شد البته برای پیدا کردن دهانه غار وجود راهنما یا مسیر trakeغار الزامیست.
در آن نزدیکی آب وجود نداشت پس به مقدار لازم آب با خود بردیم. یک سوم آن را به داخل غار و بقیه را بیرون گذاشتیم.بهترین راه برای خنک نگهداشتن مایعات و سایر مواد خوراکی گذاشتن آنها در فلاکس پر از یخ است.
به خاطر گیر کردن چند نفر در این غار و همچنین جلوگیری از ورود افراد آماتور به این غار صفحه رل های گارگاهها باز شده است،البته به نظر می رسد این کار نیز خالی از اشکال نیست،چرا که باز وبسته کردن پیچ ها باعث هرز شدن رزوه پیچ می شود و احتمال در آمدن صفحه رل دور از ذهن نیست.پس باید همراه خود صفحه ودسته رل و رل  اسپید داشته باشیم.
همه رل های موجود از نوع هیلتی نمره ۸ می باشد و۱۱عددصفحه رل نیاز است.داخل غار گرم و لباس غار به تنهای کافی بود
.
دو رشته طناب ۵۰ و ۱۰۰متری برای پیمایش این غار کافیست البته اگر بخواهیم سریعتر پیش برویم دو رشته طناب ۱۰۰متری بر روی چاه ۹۰ متری بگذاریم..وارد شدن به درون تاریکی تالار بزرگ، مانند شیرجه زدن در اقیانوس است.به گونه ای زیبا با ابهت و وهم ناک است.تالاری به غایت بزرگ و باعظمت بود. همراهی داوود و دختر ۱۰ ساله اش اسراء درپیمایش این غار به زیبایی این غار می افزود. دختری با شور و پر انرژی و با جسارت بی نظیرش در کنار پدر با درایت و با تجربه، کاری بیسابقه در ایران و شاید در جهان بود.
فرود از غار را خیلی آرام و با طمانینه انجام می دادیم چون استاپ داغ شده و به محض توقف طناب را اتو می کرد و می سوزاند.پس از اتمام فرود بنا به توصیه بهادربرومند(یکی از غار نوردان خوب گروه پارس شمیران) یک هدلامپ به طناب وصل کردیم تا طناب را گم نکنیم درون غار بسیار وسیع و واقعازیبا بود.
هنگاه صعود تا حدود ۲۰ متری کشش طناب کار صعود را سخت می کند. حتی الامکان هنگام صعود نیز آرام و بدون وارد نمودن شُک به کارگاه و طناب صعود کردیم.
صعود از این غار به تمرین و آمادگی بسیار نیاز دارد.چون ۹۰ متربه صورت معلق در فضا هستیم. این فاصله به قدری زیاد است که هر مقدار یومار میزنی انگار که در جای خود حرکت نکرده ای.بالاخره آخرین نفر ساعت ۱۶ از غار خارج شد.
در پایان از آقایان محمدی ( از غارنوردان اصفهان) آقای حسن انتظاری و آقای بهادر برومند برای راهنمایی و کمکهایشان بی نهایت ممنونیم.
نویسنده گزارش رحمان مرادیانی 
معرفی غار دوسر
نوع غار : جدید
نام (های) غار : دوسر
 Do Sar : نام فارسی غار بصورت لاتین
معنی نام (وجه تسمیه) : قرار گیری بین دو قله . کوهی که غار درون آن است نیز دوسر شهرت دارد
 31˚ ۱۵′ ۸.۱″ : (N)  عرض جغرافیایی دهانه غار
 54˚ ۳۱′ ۵۳.۵″ : (E)  طول جغرافیایی دهانه غار
ارتفاع دهانه اصلی از سطح دریا : ۲۰۴۲ متر
 GARMIN etrex 30 : نوع جی پی اس
تعداد دهانه غار : ۱ دهانه
استان : یزد
نزدیکترین شهر : مهریز
نزدیکترین روستا : تنگ چنار
نشانی محل غار : از مهریز جاده ای انحرافی را پیش گرفته و پس از چندی وارد جاده خاکی می شویم که ۳۰ کیلومتر تا دهانه فاصله دارد حدودا ۱.۵ کیلومتر قبل از دهانه باید از ماشین پیاده و دشتی با شیب ملایم را پیمود
عمق غار : ۱۴۳ متر
توضیحاتی درباره نوع غار : این غار از لحاظ تزیینات داخلی ضعیف بوده و در سقف و بدنه ها هیچگونه غارسنگی دیده نمی شود فقط در برخی قسمتهای کف شاهد برخی تزیینات هستیم
شرحی از پیمایش و ابزار مورد نیاز : یک حلقه طناب ۵۰ متری چاه اول و یک حلقه ۱۰۰ متری هم چاه دوم. کلا ۱۲ عدد کارابین و پلاک هم احتیاج است البته فقط به شیوه SRT
جانداران داخل غار : در چاه اول تعداد زیادی کبوتر و در چاه دوم نیز چند خفاش و شاپرک . نوعی سوسک سیاه رنگ و یک اسکلت کبوتر هم در کف غار
توصیف سختی غار برای پیمایش : این غار کاملا فنی بوده و احتیاج به تجهیزات سیستم SRT و تسلط در استفاده از آنها دارد و می تواند برای افراد ناآشنا به غارنوردی فنی خطرات بالقوه ای را به همراه داشته باشد. چاه دوم ۹۰ متر عمق دارد که ۸۰ متر آن کاملا معلق به نحوی است که از هر طرف حداقل ۱۰۰ متر با دیواره ها فاصله است و بازگشت آن هم داستان دیگری است
توضیحات دیگر : تالار این غار در حال حاضر چهارمین تالار غار بزرگ جهان و بزرگترین تالار غار ایران شناخته شده است با این مشخصات: بیضی شکل با طول ۳۸۵ متر، عرض ۲۶۵ متر و ارتفاع متوسط ۷۰ متر. مساحت تالار حدودا ۸۱ هزار مترمربع (محاسبه با AUTOCAD ). محیط تالار ۱۰۸۰ متر، و اختلاف ارتفاع بالاترین و پایین ترین نقطه کف تالار ۱۱۰ متر است به عبارت دیگر یک کوهپیمایی درون غار !!!
JJJJJJJJJJJJJJJJJJJ

تاریخ اجرای برنامه: ۱۳ الی ۱۶ خرداد ۱۳۹۲
شرکت کنندگان آقا: رحمان مرادیانی، احسان مرادیانی، داوود مفاخری(سرپرست)
شرکت کنندگان خانم: اسراء مفاخری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.