خطر خونریزی مغزی در کمین کوه نوردان آماتور
کوه نوردانی که بدون رعایت مسائل ایمنی به ارتفاع بالاتر از ۲۳۰۰ متر صعود می‌کنند ممکن است دچار ورم مغزی در ارتفاع بالا شوند. تحقیقات نشان داده‌اند که ممکن است سال‌ها بعد از ایجاد این شرایط خونریزی‌های کوچک مغزی در مغز این افراد ایجاد شود. تحقیقات همراه با عکس برداری‌های مغناطیسی مشخص کرده‌اند که کوه نوردانی که دچار کوه زدگی شده‌اند، علائمی از خونریزی مغزی در سال‌های بعد نشان می‌دهد.
این تحقیقات در جلسه سالانه جامعه رادیو لوژی آمریکایی شمالی (RSNA) مطرح شد. ورم مغزی در ارتفاع بالا (HACE) شرایط خطرناکی است که در ارتفاع بالای ۲۳۰۰ متر برای کوهنوردان و اسکی بازان ایجاد می‌شود. مایکل کنوت استاد دانشکده پزشکی دانشگاه گوتینگن آلمان می‌گوید: این شرایط معمولا در محیط و آب و هوای بد ایجاد می‌شود که کوه نوردان در آن نه کمک ، نه لوازم و ابزار تشخیص پزشکی به همراه دارند.
تحقیقات در این زمینه توسط دکتر کنوت و همکارانش انجام شده است. آنها MRI چهار گروه مختلف از کوهنوردان را با هم مقایسه کردند؛ کوه نوردانی که HACE نداشتند، کوه نوردانی که نشانه‌هایی از HACE در کارنامه کوه نوردی خود داشتند، کوه نوردانی که دچار کوه زدگی مزمن شده بودند و کوه نوردان که دچار ورم ریه به دلیل رفتن در ارتفاع بالا (HAPE) شدند. MRI این افراد بدون توجه به شرایطی که برای آنها پیش آمده بود بررسی شد و آزمایش وخامت و تعداد خون ریزی‌های کوچکی که در مغز آنها ایجاد شده بود، مثبت شد.
دکتر کنوت می‌گوی : در بیشتر موارد این خونریزی‌ها آن قدر کوچک هستند که تنها با تکنیک‌های خاص MRI قابل مشاهده‌اند. با این تکنیک این خونریزی‌ها به صورت لکه‌های سیاه مشاهده می‌شوند. از ۱۰ کوه نوردی که مورد بررسی قرار گرفتند هشت نفر آنها دچار این خونریزی‌های کوچک مغزی شده و نتایج دو نفر از آنها نیز نامعلوم است.
دکتر کنوت می‌گوید: پیش از این تصور می‌شد که HACE باعث خونریزی مغزی نمی‌شود، اما تحقیقات ما نشان داده‌اند که خونریزی‌های کوچک و قابل مشاهده در مغز افراد مبتلا HACE به وجود می‌آید.
افرادی که دچار HACE مزمن شده بودند، بیشترین خونریزی کوچک مغزی را داشتند این خونریزی‌ها در ناحیه فیبرهای عصبی که قسمت راست و چپ مغز را به هم متصل می‌کنند، وجود داشت. این خونریزی‌ها ممکن است مدت‌ها پس از ایجاد کوه زدگی به وجود بیایند. با این وجود دکتر کنوت معقتد است کسانی که دچار HACE می‌شوند نباید کوه نوردی را رها کنند. وی می افزاید : ما نمی‌توانیم همچنین توصیه‌ای به کوه نوردان داشته باشیم. با این وجود کوه نوردانی که قبلا دچار HACE شده‌اند دیرتر به شرایط آب و هوایی جدید خود می‌گیرند.
 ایسنا – با تشکر از کلاغها

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *