پیرمرد ۸۰ ساله ژاپنی قله اورست را فتح کرد
 پیرمرد ۸۰ ساله ژاپنی که چهار بار تحت عمل جراحی قلب قرار گرفته است، روز پنجشنبه قله اروست را فتح کرد و بدین ترتیب به مسن‌ترین فردی تبدیل شد که بلندترین قله جهان را فتح کرده است.
یویشیرو میورا حدود ساعت نه صبح به نوک قله ۸۸۴۸ متری اورست رسید.
سه ژاپنی دیگر که یکی از آنها پسرش بود و شش نپالی او را در صعود به قله اورست همراهی کردند.
این پیرمرد هشتاد ساله پس از رسیدن به قله از طریق تلفن ماهواره‌ای به خانواده و هوادرانش که در توکیو تجمع کرده بودند گفت بسیار سرحال است و احساس خیلی خوبی دارد.
به گزارش خبرگزاری رویترز از کاتماندو، یویشیرو میورا که نخستین بار سال ۲۰۰۳ اورست را فتح کرده بود، رکورد مین بهادر شرچان پیرمردی نپالی را که سال ۲۰۰۸ در سن ۷۶ سالگی به قله اورست رسید، شکست.
از سال ۱۹۵۳ که قله اورست برای نخستین بار فتح شد تاکنون نزدیک به ۴۰۰۰ نفر به این قله را فتح کردند و ۲۴۰ نفر نیز در تلاش برای رسیدن به آن جان خود را از دست داد‌ند.
ممکن است یویشیرو میورا نتواند رکود خود را برای طولانی مدت حفظ کندزیرا مین بهادر شرچان نپالی که اکنون ۸۱ ساله است قصد دارد اوایل هفته آینده بار دیگر صعود به قله اورست را آغاز کند.
با تشکر از انجمن پزشکی کوهستان
Japanese climber Yuichiro Miura, 80, gestures as he speaks during an interview with Reuters in Kathmandu March 30, 2013. REUTERS/Navesh Chitrakar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *