کوه نورد کره ای رکورد یرزی کوکوچکا رو شکست!
در تاریخ ۲۰ می (۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲) کوه نورد اهل کره جنوبی کیم چانگ-هو (Kim Chang-Ho) با صعود به اورست چندین رکورد را به نام خود ثبت کرد.
او با صعود بدون اکسیژن مکمل به عنوان اولین کره ای شناخته شد که توانسته اورست را بدون اکسیژن صعود کند. کیم با این صعود پروژه ۱۴ قله بالای هشت هزار متری را نیز به پایان رساند و دوباره به عنوان اولین کره ای شناخته شد که توانسته هر ۱۴ قله هشت هزار متری را بدون استفاده از اکسیژن مکمل صعود کند. اما موضوعی که اهمیت صعود او را دوچندان می کند مدت زمان تکمیل این پروژه می باشد. کیم مدت زمان ۷ سال و ۱۰ ماه و ۶ روز برای تکمیل صعود قلل ۱۴ گانه بالای هشت هزار متری سپری کرد، که طبق گزارش فدراسیون کوه نوردی کره جنوبی، کیم چانگ-هو رکورد قبلی را که با مدت زمان ۷ سال و ۱۱ ماه و ۱۴ روز در اختیار کوه نورد افسانه ای لهستان، یرزی کوکوچکا، بود را شکست. اگرچه نباید فراموش کرد که یرزی کوکوچکا جندین مسیر نو و چند صعود زمستانی (برای اولین بار) در قلل بالای هشت هزار متری به نام خود ثبت کرده بود. کیم چانگ هو سال گذشته موفق به دریافت جایزه کلنگ طلایی آسیا نیز شده بود.
در ادامه این گزارش یک نام دیگر اما نه به خاطر ثبت یک رکورد بلکه به عنوان اولین در کشور خود به چشم می خورد. دومی تراستوی دیاز (Domi Trastoy Diaz) از آندورا اولین کوه نورد آندورایی ست که توانسته اورست را صعود کند. این کوه نورد قبلا در سال ۲۰۱۱ تلاش ناموفقی بر روی این قله داشته و از ارتفاع ۸،۰۰۰ متری جبهه شمالی مجبور به بازگشت شده است.
منبع: http://www.explorersweb.com/everest_k2/news.php?url=everest-14x-8000m-speed-record_1369214149
با تشکر از کلوپ کوهنوردان سولدوز
کیم چانگ هو بر قله هیمجانگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *