برای اولین بار یک زن عربستانی؛ «اورست» را صعود کرد
برای اولین بار در طول تاریخ، یک کوهنورد زن عربستانی موفق شد بلندترین قله جهان در نپال را فتح کند.
به گزارش سرویس ترجمه “شفقنا”، به نقل از شبکه خبری “اسکای نیوز عربی”، “رها محرق”، کوهنورد ۲۵ ساله تبدیل به نخستین زن عربستانی شد که قله “اورست”، بلندترین قله جهان را فتح می کند و با این کار نام خود را در تاریخ این کشور به ثبت می رساند.
“رها محرق” که پیش از این نیز به عنوان نخستین زن عربستانی به قله ۵۴۶۲ متری “البروس”، بلندترین قله اروپا که در روسیه واقع است، صعود کرده و قله ۴۸۹۲ متری “وینسون مسیف”، بلندترین قله واقع در “قطب جنوب” را نیز فتح کرده، حال علاوه بر اینکه  تبدیل به نخستین زن عربستانی شده که قله ۸۸۴۸ متری “اورست” را فتح می کند، جوان ترین فرد عرب فاتح این قله نیز به شمار می آید.
این دختر عربستانی که از اهالی منطقه “جازان” در جنوب غربی این کشور بوده و هم اکنون ساکن شهر “دبی” امارات است، در واقع عضو یک تیم چهار نفره بوده که در راستای جمع آوری یک میلیون دلار جهت انجام پروژه های تحصیلی در کشور نپال، به قله “اورست” صعود کرده اند، جایی که نخستین مردان اردنی و فلسطینی صعود کننده به این قله نیز عضو همین تیم بوده اند که به همراه ۶۰ نفر دیگر توانسته اند در ماه جاری میلادی بلندترین قله جهان را فتح کنند.
به گفته “رها محرق”، جلب رضایت خانواده برای صعود به قله “اورست” به همان سختی صعود از این قله و فتح آن بوده است، هر چند که وی تاکید می کند که در حال حاضر از حمایت کامل خانواده برخوردار است.
این در حالی است که به گفته مسئولان نپال، ۶۴ کوهنورد صعود کننده به قله “اورست” که شامل ۳۵ شهروند خارجی و ۲۹ راهنمای محلی است، همگی سمت کوه واقع در خاک نپال را انتخاب کرده و توانسته اند صبح روز شنبه در سلامت کامل به بالای این قله برسند.
منبع: کوه نوشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *