برنامه غوص ۶۰ متری در سهولان و حادثه آن
با توجه به شرایط طبیعی غار سهولان و نقاط نامکشوف این غار برنامه ای از طرف مدرسه غواصی آذر دلفین تبریز زیر نظر هیئت غواصی استان و فدراسیون غواصی جمهوری اسلامی ایران، جهت اکتشاف در اعماق آبهای غار سهولان ترتیب داده شد.
در گذشته غواصان خارجی به عمق ۵۲ متری از آبهای این غار دست یافته بودند که این تیم با هدف اکتشاف بیشتر و شکستن رکورد قبلی وارد غار شده و در تالار انتهایی غار اقدام به غوص نمودند.
به گفته آقای جواد اصغری سرپرست برنامه با گذشتن موفقیت آمیز از عمق ۵۰ متری و رسیدن به عمق ۶۱ متری در این قسمت دیواره هایی به شکل کنج مانند مشاهده شد که با شیب ملایمی به عمق بیشتر امتداد داشت.
او به مدت ۱۷ دقیقه در این عمق به کاوش پرداخت که متاسفانه به علت سیستم تنفسی محدود، دمای پایین (۸ درجه سانتیگراد) و لباس، دچار افت دمای بدن شد و مجبور به بازگشت با روندی سریعتر از حد معمول به سطح گشت.
این کاهش فزاینده دمای بدن غواص باعث شد تا وی در ایستگاه های برداشت فشار توقف کمتری نماید که باعث بوجود آمدن مصدومیت رفع فشار شد. در این زمان غواص که به سطح آب رسیده بود توسط تیم همراه به داخل قایق عملیات برده شده و سریعا از غار خارج شد.
آقای اصغری در مرکز درمانی غواصی نیروی دریایی بندر انزلی بستری شدند که در این مرکز با استفاده از دستگاه برداشت فشار در سه نوبت به حالت طبیعی و نرمال برگشتند.
اطلاعات برنامه:
برنامه توسط گروه آذر دلفین تبریز انجام شده است.
نفرات برنامه: جواد اصغری سرپرست برنامه و غواص، سالار عباسی برهانی: غواص و احد لبیب شتربان: غواص پشتیبان.
محل غوص تالار انتهاییی غار سهولان.
دمای آب ۸ درجه سانتی گراد؛ عمق پیمایش شده ۶۱ متر، محاسبه با استفاده از دستگاه داب کامپیوتر.
تجهیزات استفاده شده: لباس ۶ میلیمتری غواصی، کپسول هوای عادی، نور دستی.
با تشکر از همکاری صمیمانه مدیریت غار سهولان آقای یوسف محمود زاده و سایر دست اندرکاران غار سهولان.
لازم به ذکر است که در تماس تلفنی که دیشب با آقای اصغری داشتیم، حال ایشان مساعد و رو به بهبود می باشد.
ضمن تبریک این اکتشاف به این تیم، آرزوی سلامتی هر چه زودتر برای این شجاع دل آذربایجانی را داریم و امیدورایم در برنامه های بعدی شاهد موفقیت های روز افزون ایشان و گروه همراه باشیم.
گزارشگر: احمد خاتونی
منبع:سایت انجمن غارنوردان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *