چهار کوه نورد بر قله شیشاپانگما ایستادند
گزارش های ارسالی خبر از اولین صعود شیشاپانگما در فصل ۲۰۱۳ می دهند. طبق این اخبار روپرت هاور (Rupert Hauer) از اتریش و تونچ فیندیک (Tunç Findik)، دوست و همنورد عظیم در چند صعود قبلی از ترکیه، به همراه همنورد خودشان نیما داوا (Nima Dawa) از نپال موفق شدند دیروز در حوالی ساعت ۲ بعد از ظهر به قله شیشاپانگما برسند. طبق گفته تونچ هوا بسیار سرد و  به همراه با بادهای شدید بود و به همین خاطر هم صعود سخت و دشواری را داشتند. تونچ در صفحه فیس بوک خود این صعود را به دشواری صعود K2 و آناپورنا ذکر کرده است.
در همین حال کوه نورد اکوادوری سانتیاگو کوینترو (Santiago Quintero) نیز با دو ساعت اختلاف نسبت به دو کوه نورد ذکر شده در بالا موفق شد ساعت ۱۲ به وقت تبت بر قله ۸،۰۲۷ متری این قله بایستد. لازم به ذکر است که هر چهار کوه نورد فوق صعود خود رو بدون استفاده از اکسیژن مکمل به انجام رسانده اند.
اما در کنار این صعودهای موفق چند کوه نورد نیز در انتظار صعود به سر می برند که زوج آلمانی لوئیس اشتیتزینگر (Luis Stitzinger) و الیکس وون مله (Alix von Melle) از آن جمله اند. این زوج کوه نورد قصد دارند بعد از صعود با اسکی فرود بیایند. روزا فرناندز (Rosa Fernandez) از اسپانیا دیگر کوه نوردی است که قصد دارد صعود خود را بدون استفاده از اکسیژن مکمل و به شیوه سولو به اجرا برساند طبق برنامه او روز ۵ می روز صعود به قله خواهد بود. و در نهایت دو کوه نورد آلمانی که با شرکت the Amical Alpin راهی شیشاپانگما شده اند هفته آینده به سمت قله حرکت خواهند کرد.
منبع: http://www.explorersweb.com/everest_k2/news.php?id=21443
http://www.santiagoquintero.com/
http://tunchangizirvede.com/?p=96
 با تشکر ار کلوپ کوهنوردان سولدوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *