اورست اولین قربانی خود را در سال جدید گرفت
روز یکشنبه گذشته برابر با ۷ آوریل مینگمار شرپا (Mingmar Sherpa) که “دکتر آبشار یخی” به حساب میاد بر اثر سقوط در یک شکاف ۴۵ متری جان خود را از دست داد. لازم به ذکر است که عنوان دکتر آبشار یخی به شرپاهایی اطلاق می شود که وظیفه شان نصب طناب ثابت و پلکان بر روی شکاف های یخی در مسیر معروف یخچال خومبو و در نتیجه آماده سازی مسیر صعودی امن برای کوه نوردان می باشد. او با سابقه ۹ ساله خود یک شرپای باتجربه در این حرفه به شمار می رفت.
مینگمار که هنگام بازگشت از کمپ ۲ به بیس کمپ در یک شکاف سقوط کرده یکی از شش شرپایی بود که برای آماده سازی امن ترین مسیر عبور برای کوه نوردان این فصل اورست تعیین شده بود، حال دیگر ۵ شرپای همراه او خوب است و عملیات نجات نیز از طرف هلیکوپتر شرکت Simrik Air در ارتفاع ۶،۲۰۰ متری با همراهی راهنما و تیم ویژه به اجرا درآمد اما گفتنی ست که به دلیل شرایط نامناسب جوی این تیم قادر به انتقال جسد وی نبودند و روز بعد (دیروز) دوباره مجبور به بازگشت به محل حادثه شدند. مینگمار شرپا و همسرش یک فرزند پسر داشتند.
لازم به ذکر است که آبشار یخی خومبو ورودی اصلی مسیر صعود کوه های اورست، لوتسه و نوپتسه می باشد و کار شرپاهایی که در این مسیر خطرناک طناب ثابت و پلکان نصب می کنند از اهمیت بالایی برای صعود امن اورست برخوردار می باشد.
منبع:
http://www.explorersweb.com/everest_k2/news.php?id=21390
http://7summits-club.com/newssections/all_1/newssection_163_1/item_3894/
 منبع: کلوپ کوهنوردان سولدوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *