کوه‌نوردان مراقب سقوط فصلی بهمن باشند
«حمید مساعدیان» رئیس مؤسسه‌ی پزشکی کوهستان ایران در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران  افزود: فصل زمستان تمام شده و هوا کم کم گرم می‌شود و این مسئله باعث می شود که در مناطق کوهستانی برف آب و سرازیر شود و در نهایت سقوط بهمن حاصل شود و در این میان کوه‌نوردان باید مراقب خود باشند و با احتیاط به این ورزش بپردازند.
وی تصریح کرد، در این فصل سرما به همراه برف است و افراد باید با تجهیزات کامل اعزام شوند .
«مساعدیان» درادامه گفت : یکی از نکته های مهم که باید در نظر گرفته شود این است کوه‌نوردان حتماً قبل از اعزام از شرایط جوی منطقه اطلاعات کافی پیدا کنند و با توجه به اینکه در زمستان اکثر مواقع هوای کوهستان برفی وسرد است از انجام این ورزش خودداری کنند.
وی اضافه کرد: با آغاز بهار علاقه‌مندان به  کوه‌نوردی وطبیعت‌گردی می‌خواهند به این ورزش بپردازند و در ایام تعطیلات نوروز کوه‌نوردی انجام دهند که نیاز است مواردی را مورد توجه قرار دهند. اول اینکه قبل از عزیمت از هواشناسی وضعیت آب وهوایی منطقه را بپرسند و با توجه به اینکه در این فصل هوا متغیر است خیلی باید مواظب خود باشند امکان دارد صبح هوا خوب باشد ولی عصر شرایط به گونه دیگر باشد.
وی گفت: گم کردن مسیر هم مسئله مهمی در کوه‌نوردی است که موجب می‌شود جان ورزشکار به خطر بیا فتد و سلامت فرد را تهدیدکند.
«مساعدیان» اضافه کرد کمبودغذا نیز ممکن است سلامت وجان کوه‌نورد را به خطر بیاندازد برای همین همراه داشتن دو وعده غذای اضافی لازم است .
وی گفت: اگر افراد با وسیله نقلیه قصد سفر دارند ایمنی ماشین خود را کنترل کنند و زنجیر و یخ شکن را همراه خود داشته باشند کوهستان را جدی بگیرند و لباس گرم نیز از ملزومات کوه‌نوردی است .
وی عنوان کرد اگر در هنگام سفر مخصوصاً در مناطق کوهستان لباس گرم باعث می شود که دمای بدن فرد پایین بیاید و شخص دچار سرما‌زدگی شد این مورددر سنین پایین و خیلی بالا ممکن است عواقب بدی را به دنبال داشته باشد شاید جوانان مقاومت زیادی را دارا باشند ولی کودکان و کهنسالان اینگونه نیستند!
 منبع: کوه نوشت


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *