گزارشی از نتیجه‌ جست‌وجوی کوه‌نورد مفقود شده‌ی ایرانی در ارتفاعات «البروس»
پس از اخبار واصله‌ در خصوص مفقود شدن یک کوه‌نورد ایرانی به نام «علی اسدی» (اهل سرعین) در ارتفاعات «البروس» روسیه که به صورت شخصی اقدام به اجرای برنامه‌ی صعود نموده، فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی پیگیری‌هایی را توسط کارگروه بین الملل فدراسیون به ویژه از طریق «اسرافیل آشورلی» رئیس آذربایجانی کارگروه جوانان فدراسیون جهانی در رابطه با فرآیند جست‌وجو و امداد انجام داده است؛ که مجموع گزارش‌های ارسالی «آشورلی» بر اساس ارتباطات وی تا این لحظه به این شرح می‌باشد:
«علی اسدی» و همنورد لهستانی وی به نام «پاول»، روز ۸ مارس تلاش خود را برای صعود به قله‌ی «البروس» آغاز می‌کنند. 
در جریان این تلاش؛ یک کوه‌نورد روسی که در حال فرود از قله بوده است آنها را در ارتفاع ۴۳۰۰ متری می‌بیند. او به آن دو هشدار می‌دهد که هوا مساعد نیست و تأکید می‌کند؛ در ارتفاع ۴۸۰۰ متری نیز شیب یخی خطرناکی وجود دارد و به آنها پیشنهاد می‌نماید که با هم به پایین برگردند. با این وجود «علی» و «پاول» تصیمیم می‌گیرند به صعود خود به سمت قله ادامه دادند. در واقع این آخرین باری بوده است که این دو کوه‌نورد دیده شده‌اند.
گزارش «اسرافیل آشورلی» حاکی‌ست: تیم  «ایرکوتسک»  4 شب در پناهگاه ( ارتفاع ۵۰۰۰ متری) مستقر بوده‌اند اما هیچ اثری از آنها نمی‌بینند. در تمام این روزها نیز هوای منطقه «البروس» نامساعد، مه آلود، توأم با بارش برف بوده است.
هم‌چنین در ۲۱ مارس، امدادگران به وسیله‌ی بالگرد، پروازی را برای جستجو در ارتفاعات «البروس» انجام داده‌اند، که متأسفانه بی‌نتیجه بوده است.
شایان ذکر است؛ سفارت «ایران» نیز با امدادگران در تماس بوده و موضوع هم‌چنان در حال پیگیری است.
منبع: پایگاه خبری فدراسیون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *