کوه «آربابا»؛ پیشنهاد برای ثبت ملی
کوه «آربابا» در شهرستان بانه به‌عنوان یکی از مکان‌های خاطره‌انگیز مردم این منطقه و متعلق به دوره‌ی دوم زمین‌شناسی برای ثبت در فهرست میراث طبیعی پیشنهاد شده است.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار بخش میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این‌باره اظهار کرد: کوه «آربابا» در فرهنگ عامه‌ی مردم شهرستان بانه جایگاه خاصی دارد. این کوه و شخصیت «آربابا» در قصه‌ها و اشعار کردی وجود دارد. شهر بانه در اطراف کوه آربابا که موقعیت گردشگری دارد ایجاد شده است.
چهار غار کردستان؛ ارائه در اولین همایش ثبت آثار طبیعی
“علی آذرشب” با اشاره به تهیه‌ی پرونده‌ی چهار غار طبیعی در استان کردستان، گفت: غارهای «سور آوا» و «کونه کم‌تیار» در شهرستان سقز و غارهای «گل سانه» و «کنه بی‌بن» در شهرستان بیجار متعلق به دوره‌ی «مزوزوییک» برای ارائه در نخستین همایش ثبت آثار طبیعی پیشنهاد شده‌اند.
او با اشاره به این‌که پرونده‌ی چهار درخت تاریخی از این استان نیز برای ارائه به شورای ثبت آثار تاریخی – طبیعی تهیه شده است، افزود: درخت «بلوط بلوا» با ۵۱۰ سال قدمت، درخت «چنار سارکه» با ۳۸۵ سال قدمت و درخت گردو کهن‌سال «نجنه اولیا» با ۴۵۰ سال قدمت در شهرستان بانه و درخت توت کهن‌سال «حاجی شوره» با ۳۰۰ سال قدمت در شهرستان کامیاران برای ثبت در فهرست میراث طبیعی پیشنهاد شده‌اند.
منبع: کوه نوشت
کوه آربابا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *