تولید نرم‌افزاری برای نجات جان کوهنوردان گم شده
عنوان اصلی :  BYU research predicts path of lost hikers
این نرم‌افزار با گردآوری و ترکیب اطلاعات مختلف، می‌تواند مکان احتمالی حضور کوهنوردانی که ارتباط خود را با مرکز ردیابی از دست داده‌اند، حدس بزند.
یکی از کارشناسان ارشد دانشگاه بریگهم یانگ در انگلیس، نوعی برنامه رایانه‌ای طراحی کرده است که به گروه‌های امداد در یافتن کوهنوردان مفقود شده کمک می‌نماید.
به گزارش به نقل از مشورت، این نرم‌افزار که توسط خانم Lanny Lin کارشناس ارشد دپارتمان علوم رایانه‌ای دانشگاه بریگهم یانگ تهیه شده است، می‌تواند مسیر احتمالی حرکت کوهنوردان مفقود شده را پیش‌بینی کرده و اطلاعات باارزشی در اختیار گروه‌های امداد قرار دهد.
فناوری مزبور باعث می‌شود گروه‌های امداد بتوانند تا حدودی بر محدودیت‌های زمانی و موانع طبیعی از قبیل بدی آب و هوا و ناهمواری‌های محیط غلبه کنند.
با استفاده از این مدل‌سازی رایانه‌ای، سرعت پیدا شدن افراد مفقود تقریباً سه کیلومتر در ساعت افزایش می‌یابد و به این ترتیب می‌توان جان تعداد بیشتری از ورزشکاران گرفتار شده را نجات داد.
این سیستم کار خود را از نقطه‌ای که فرد، گم شده آغاز می‌کند و مدت زمان مفقود شدن وی را محاسبه می‌نماید.
برنامه مزبور در ادامه اطلاعات به دست آمده را با داده‌های مکان‌نگاری، پوشش گیاهی، وضعیت و شیب منطقه ترکیب کرده و به این ترتیب مکان احتمالی حضور فرد گم شده را تخمین می‌زند.
مرجع اصل مقاله: سایت دانشگاه بریگهم یانگ در انگلیس با تشکر از نشاط کوهستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *