جوانترین دختری که موفق به صعود ال کاپیتان شد
اکتبر گذشته الا کیرکپتریک (Ella Kirkpatrick)، چهارده ساله اهل شفیلد انگلستان موفق شد دیواره بزرگ ال کاپیتان (El Cap) واقع در دره یوسمیت (Yosemite) آمریکا را صعود کند. با توجه به اینکه این اتفاق در سال ۲۰۱۲ رخ داده است بنابراین او در ۱۳ ساله گی موفق شده از عهده چنین چالشی برآمده و پس از تحمل گرمای سوزان، فقدان آب و البته با اجازه مادرش برای حضور در این سفر به همراه پدرش دست به چنین ماجراجویی بر روی دیواره بزرگی چون ال کاپیتان بزند و چنین رکوردی را به نام خود ثبت کند.
“الا” دختر اندی کیرکپتریک (Andy Kirkpatrick)، که خود دیواره نورد معروفی ست، درباره ماجراجویی خود در یوسمیت می گوید: “هر بار به سخنرانی پدرم می رفتیم همه از من می پرسیدند که کی میخوای ال کاپیتان رو صعود کنی؟ و پدرم همیشه در پاسخشان می گفت: وقتی ۱۳ سالش بشه. و اون واقعا اتفاق افتاد.”
“الا” بعد از تمرینات سختی به این نقطه رسیده. او در بخشی از مصاحبه خود می گه که وقتی سه سالش بود پدرش بهش یاد داده که چطور فرود بیاد. و قبل از حرکت به سوی ال کپ چندین صعود تمرینی داشته و صعود با یومار و صعود امدادی را هم تمرین کرده و از لحاظ روانی نیز کاملا اماده این صعود بوده. او که پدرش رو به عنوان یک دیواره نورد و مربی همراهش داشته گفته که به نظرش پدرش، اندی، ۱۹ بار این دیواره رو صعود کرده و به همین خاطر هم در نظر او این صعود موفقیت خیلی بزرگی نبوده، اما با تمام این حرفها وقتی که مسیر رو تاپ می کنه متوجه میشه که همه نمی تونند این کارو بکنند.
جالبه که الا اشاره می کنه قانع کردن ماردش خیلی طول کشیده چون متوجه ایده کلی این ماجراجویی نبوده و در نهایت به شرطی اجازه میده که الا راهی این صعود بشه که پول تترسال (Paul Tattersall) هم در این برنامه باشه. الا میگه که در برنامه آینده پدر و برادرش قصد دارند به منطقه کوهستانی پایرینیس (the Pyrenees) در مرز اسپانیا و فرانسه بروند و او هم دوست داره که همراه اونها باشه چون دوست داره یک بار دیگه به ال کاپیتان برگرده و همانند هیزل فیندلی (Hazel Findlay)، بانوی سنگ نورد مشهور بریتانیایی، دیواره ال کپ رو به شکل آزاد (Free Climb) صعود کنه ولی برای این کار باید منتظر بشه تا ۱۶ سالش برسه تا مادرش نتونه مانعش بشه.
بهترین خاطرات الا از این صعود مربوط میشه به شب هایی که تو چادر دیواره (Portaledge) می خوابیدند. از قرار معلوم در طول این صعود تیم آنها حداقل یک یا دو شب را بر روی دیواره بوده اند.
منبع: http://www.thebmc.co.uk/my-life-ella-kirkpatrick-climbing-el-cap-yose با تشکر از کلوپ کوهنوردان سولدوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *