حادثه در مسیر جنوبی دماوند
این روزها که تعطیلات زمستانی با هوای آفتابی و گرم توام شده  خیل کوهنوردن را برای صعود به بام برفی ایران به دماوند کشانده است. امیدوارم شاهد صعودهای زیبا و موفق و سلامت از دوستان باشم.
دیروز شنبه از طریق یکی از دوستان هلال احمر مطلع شدم کوهنوردی که قصد صعود از جبهه جنوبی را داشت در ارتفاع ۴۸۰۰ بر اثر یخزدگی مسیر  غلطیده و با اصابت سرش به سنگ دچار حادثه میشود. خوشبختانه با وجود کثرت کوهنوردان  – که یک پزشک آلمانی هم در بین شان بوده است – به فرد آسیب دیده کمک رسانی شده و  او را به بارگاه سوم منتقل کرده و تحت مراقبتهای اولیه قرار میدهند. تیم امداد تهران سریعا آماده گردید اما دستور داده شد هلیکوپتر نمیتواند پرواز کند.
متاسفانه امروز صبح این کوهنورد بر اثر شدت خونریزی و جراحات درگذشت.
ظاهرا ایشان محمد مهدور  41 ساله ساکن اسلامشهر  و دارای دو فرزند بوده است.
هنوز مشخص نیست علت این حادثه –  مشابه اتفاقی که سال گذشته برای مرحوم نادعلیان افتاد –  دقیقا چه بوده است!! ضعف جسمی یا همراه نداشتن کلنگ و کرامپون یا عدم استفاده صحیح از آنها؟ وقتی که میتوان با آگاهی و بکار بستن اصول کوهنوردی از بروز این وقایع جلوگیری کرد چرا همچنان باید شاهد این اتفاقات ناگوار در کوهستان باشیم؟
همچنین با توجه به اینکه این حادثه حوالی ۴ بعد ازظهر  اتفاق افتاده و فاصله بین حادثه و فوت حدود ۱۴ ساعت بوده آیا واقعا هیچ راهی برای پرواز هلیکوپتر و نجات یک انسان (و یک پدر) وجود نداشت؟ علت عدم پرواز تاریکی هوا بود یا  . . . ؟!!
منبع: آناپورنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *