جوانترین فاتح هفت قله

جورج اتکینسن (George Atkinson) نوجوان بریتانیایی ست که موفق شد در سال ۲۰۱۱ و در سن ۱۶ سالگی  با صعود به قله اورست به عنوان جوانترین رکورددار فاتح پروژه هفت قله شناخته شود. او این رکورد را با صعود به اورست در تاریخ ۲۶ می ۲۰۱۱ به نام خود ثبت کرد.  جورج درست دو روز بعد یعنی در ۲۸ می ۲۰۱۱ وارد ۱۷ سالگی شد.
جورج هنگامی که فقط هفت سال داشت موفق شده بود سه قله مرتفع کشورش را صعود کند. او در تصویر مقابل بر قله اورست قرار گرفته است.
 اتکینسن در سال ۲۰۰۵ زمانی که ۱۱ سال داشت این پروژه رو شروع کرد و اولین صعود او در این پروژه (Seven Summits) به قله کیلیمانجارو در تانزانیا (آفریقا) بود. او دو سال بعد یعنی در سال ۲۰۰۷ موفق شد البروس روسیه (Elbrus) را صعود کند. متعاقبا در سال ۲۰۰۸  او توانست دو قله کارستنز پیرامید (Carstensz Pyramid) در اندونزی و آکونکاگوا (Aconcagua) در آرژانتین را با موفقیت صعود کند. هدف بعدی جورج بعد از این دو قله آمریکای شمالی و سرسخت ترین قله در بین شش قله اول یعنی مک کینلی (McKinley) یا همان دنالی بود. با صعود به قله وینسن (Vinson) در سال ۲۰۱۰ در قطب جنوب او شش قله اول را با موفقیت پشت سر گذاشت و راهی اکسپدیشن اورست شد که همانطور که در بالا ذکر شده این قله را در ۲۶ می ۲۰۱۱ راس ساعت ۸:۱۵ صبح به وقت نپال با موفقیت صعود کرده و بدین ترتیب رکورد جوانترین فاتح هفت قله را از آن خود کرد.
لازم به ذکر می باشد که رکورد قبلی جوانترین کوه نورد فاتح هفت قله متعلق به یک نوجوان آمریکایی به نام جانی کالینسن (Johnny Collinson) بود. جانی این پروژه را در سال۲۰۱۰ هنگامی که ۱۷ سال (دقیقا ۱۷ سال و ۲۹۶ روز) داشت تکمیل کرده بود.

 منبع: http://www.thebmc.co.uk/british-teenager-breaks-seven-summit-record
با تشکر از کلوپ کوهنوردان سولدوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *