حادثه در کیلیمانجارو برای کوه نورد و ماجراجوی ایرلندی

یان مک کیور (Ian McKeever) کوه نورد و فعال انجمن خیریه بر اثر اصابت رعد و برق در کیلیمانجارو واقع در تانزانیا جان خود را از دست داد. او ۴۲ ساله و اهل لاف دان در ویکلو ایرلند (Lough Dan/ Wicklow) بود.

او در حال هدایت یک تیم کوه نوردی در کیلیمانجارو (به ارتفاع ۵۸۹۵ متر مرتفع ترین قله آفریقا) بود که با برخورد رعد و برق جان خود را از دست داد. در این حادثه دیگر کوه نوردان حاضر در محل صدمه جدی ندیده اند. او در طول صعود خود دائم در حال ارسال خبرهایی از تیم بوده و در آخرین پست خود از ارتفاع ۴۰۰۰ متری گزارش کرده که تمام روز باران سیل آسا در حال بارش بوده ولی با این حال وضعیت روحی تیم خوب است و دعا می کنیم که فردا هوای بهتری رو شاهد باشیم. ایان عضو تیم حرفه ای کیلیمانجارو ست که وظیفه آنها هدایت تیم ها تا قله این کوه می باشد.
این کوه نورد در سال ۲۰۰۷ موفق شده بود اورست را هم صعود کند و از رکوردداران سابق صعود سرعتی به هفت قله هفت قاره می باشد. او در این رکورد موفق شده بود پروژه هفت قله را ۳۲ روز زودتر از رکورد قبلی به اتمام برساند. مک کیور در سال ۲۰۰۹ نیز عضو تیمی بود که قصد داشتند اقیانوس اطلس جنوبی رو با پارو زدن در کمتر از ۳۰ روز عبور کنند اما با از دست دادن سکان قایق شان نتوانستند به این رکورد دست پیدا کنند و با تاخیر در اتمام مسیر روبرو شدند.
ایان مک کیور اخیرا در نظر داشت تا به همراه دوست آفریقایی خود ساموئل کینسونگا (Samuel Kinsonga) با هدف ارسال پیام ضد نژاد پرستی رکورد صعود سرعتی به کیلیمانجارو را بشکند. کمپین ضد نژاد پرستی آنان Black and White Makes Sense Campaign نام داشت. (سیاه و سفید با هم معنی می دهند). او همچنین نویسنده دو کتاب بوده و در حال آماده کردن کتاب سوم خود بود.
در پیام همدردی از سوی نخست وزیر ایرلند، اندا کنی (Enda Kenny)، چنین آمده:
” از شنیدن خبر مرگ ماجراجوی مشهور ایان مک کیور بسیار غمگین هستم. من او را در طول این چند سال اخیر شناخته ام و او را تحسین می کنم نه به خاطر موفقیت ها و کارهای خیریه اش بلکه به خاطر کاری که با جوانترها داشت و آنها را به چالش می کشید تا به حد اعلای استعدادهای خود دست یابند.”
آقای کنی اضافه می کند:
“ایان یک بار به من گفت که به غیر از کوه هیچ جایی در دنیا نیست که او ترجیح دهد آنجا باشد.”

 منبع:http://7summits-club.com/newssections/all_1/newssection_3_1/item_3720/
http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-20896985
با تشکر از کلوپ کوهنوردان سولدوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *