بیل فارست، کوه نورد مبتکری که درگذشت
بیل فارست (Bill Forrest) که چندی پیش خبر درگذشت او در رسانه های خارجی درج شد یکی از پیشکسوت های سنگ نوردی، کوه نوردی و همچنین موُسس شرکت تجهیزات کوه نوردی فارست بود. او در هنگام مرگ ۷۳ سال داشت. بیل به دلیل واژگونی در کلرادو که در حال برف پیمایی در مونارک پس (Monarch Pass) بود، جان خود را از دست داد. او اهل کلرادو آمریکا بود.
تصویر مقابل متعلق به بیل فارست (سمت چپ تصویر) به همراه کریس واکر می باشد که در ژوئن سال ۲۰۰۱ گرفته شده. آنها در این تصویر پز سال ۱۹۷۲ در مقابل دیواره Painted Wall را دوباره نمایش می دهند.
 با اینکه در دنیای کوه نوردی و سنگ نوردی بیل یا ویلیام فارست با اولین صعود به دیواره های بزرگی چون Painted Wall در سال ۱۹۷۲ در Black Canyon و اولین صعود سولو خود در سال ۱۹۷۰ به دیواره Diamond در Longs Peak به همراه کریس واکر (Kris Walker) یا حتی اولین صعود به برج اولی بیاهو (Uli Biaho) به ارتفاع ۶۱۰۹ متر در پاکستان در سال ۱۹۷۹ به همراه همنوردان خود Ron Kauk، John Roskelley, Kim Schmitz شناخته شده هست اما شاید او به خاطر نوآوری های خود در تولید تجهیزات کوهستان شهرت بیشتری دارد. از اولین تجهیزاتی که بیل در ساخت آنها دست داشت می توان به میخ ها، تبر یخی و در کل ابزار یخ نوردی با شفت آلومینیومی، هارنس دو تیکه با حلقه های پا و انواع کلنگ ها اشاره کرد.
تاریخ شروع سنگ نوردی بیل به دهه ۱۹۵۰ یعنی زمانی که بیل در ارتش خدمت می کرد، بر می گرده و تاریخ پایان سنگ نوردی و صعود های او به زمانی بر میگرده که بیل در سال ۱۹۹۳ راهی صعود اورست شد و در همین اکسپدیشن بود که بیل به بیماری اسهال خونی آمیبی مبتلا شد و در طول یک هفته بیش از ۱۳ کیلوگرم وزن کم کرد. او که نزدیک بود بر اثر این بیماری جان خود را از دست دهد پس از بازگشت از این اکسپدیشن هرگز نتوانست سلامتی خود را به طور کامل بدست آورد و برای همیشه صعود را کنار گذاشت.
بیل تا پایان عمر خود در منطقه کوهستانی در سالیدا واقع در کلرادو آمریکا زندگی می کرد. او در جواب سوالی که می گفت کوه نوردی چه چیزی به او داده بدین شکل پاسخ داد:
“فقط یک ماجراجویی مادام العمر، دوستانی فوق العاده و دانش خودآموخته بسیار.”
منابع:
http://www.rockandice.com/news/2428-bill-forrest-dies
http://www.thebmc.co.uk/legendary-american-equipment-innovator-passes-away
http://www.climbing.com/news/bill-forrest-1939-2012/
http://www.denverpost.com/recommended/ci_22269229
با تشکر از کلوپ کوهنوردان سولدوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *