صعود به ارتفاعات الوند و کلاغ لانه

۱۸ تن از اعضای هیئت و گروه قاجر روز جمعه ۲۴ آذر طبق برنامه زمانبندی شده شش ماهه دوم به همراه ۵ نفر از همنوردان اهل همدان به ارتفاعات الوند و کلاغ لانه در همدان صعود نمودند.
گزارش برنامه را در ادامه مطلب بخوانید..

 گزارش  برنامه      
صبح روز جمعه ۲۴ آذر  ساعت۵:۳۰ از قروه به سمت همدان حرکت نمودیم بعد از رسیدن به گنجنامه ماشین ها را در پارکینگ مجتمع گنجنامه پارک کرده  و ساعت ۷:۱۵ به شمت پناهگاه تپه میشان حرکت کردیم در همان ابتدای مسیر یک گروه از کوهنوردان همدان که قبلا با آنها در صعود قزل ارسلان و پریشان آشنا شده بودیم،  به جمع ما پیوستند و جمع ما را رونق بخشیدند.
 ساعت ۹ صبح در به پناهگاه دوم میشان رسیده  و صبحانه مختصری خوردیم و به سمت تخت نادرحرکت نمودیم .
هوا در ابتدای روز بسیار متعادل و آفتابی و صاف بود و همین امر باعث تشویق بیشتر گروه می شد و گروه با سرقدمی یکی از دوستان کوهنورد همدان به آرامی و به تدریج بسوی پناهگاه کلاغ لانه حرکت می کرد . در طول مسیر آقای سعید جهان آرا از کوهنوردان با تجربه همدان اطلاعات و راهنمایی های لازم را ارائه می دادند .
در کنار چشمه نادر چند دقیقه استراحت نموده و همنوردان آب لازم برای مسیر را از چشمه برداشتند و دوباره به سمت دوزخ دره حرکت کردیم
بعد از گذشت ار تخت نادر به مسیر دوزخ دره رسیده  و این مسیر را باید تراورس می کردیم تا به پناهگاه برسیم در اینجا با توجه به حجم زیاد برف باید با احتیاط بیشتری حرکت می کردیم.
 
در ساعت ۱۲:۱۰  به پناهگاه کلاغ لان رسیده  و همانجا نهار را صرف نمودیم و از نظر جسمی و روحی تجدید قوا کرده و  با توجه به وضعیت ناپایدار جوی قله وکمبود وقت لازم، از صعود به قله کلاغ لانه صرف نظر نمودیم. در واقع به هدف اصلی برنامه تا اینجا که برگزاری یک صعود و برنامه کوهنوردی سالم بود رسیدیم.
 

 ساعت ۱۳:۲۰ پس از گرفتن چند عکس از پناهگاه و  خداحافظی از همنوردان  همدان که راهی قله کلاغ لانه بودند، به سمت قله الوند حرکت کردیم.
در طول این مسیر در چند نقطه دست به سنگ شدیم و دوستان سنگنورد حمایت لازم از افراد را برای گذر از این مسیرها انجام دادند . در ساعت ۱۴:۱۵ به پای قله باشکوه الوند رسیده و بعد از گرفتن چند عکس به سمت پایین حرکت کردیم.
 
 حدود ساعت۱۶:۳۰  به پناهگاه تپه میشان رسیده ودر آنجا نیز کمی استراحت نمودیم سپس در هوای کاملا مه آلود به سمت پایین آمدیم و ساعت  18:20  از پارکینگ گنجنامه به طرف قروه حرکت نموده و همگی اعضا در کمال سلامت به  قروه رسیدیم.

گزارش از حسین کریمی

معرفی مختصر قله کلاغ لان (کلاغ لانه)
مختصات جغرافیایی قله: N34 45.591       E48 23.326
مختصات جغرافیایی پناهگاه: N34 45.612       E48 23.637
ارتفاع قله: بر اساس بیضوی مبنا WGS84، ۳۳۵۸ متر
مسیر های دسترسی به پناهگاه کلاغ لان:
۱-      مسیر نرمال: گنجنامه، میدان میشان، تخت نادر، تراورس دوزخ دره، پناهگاه کلاغ لان
۲-      مسیر قله: گنجنامه، میدان میشان، تخت نادر، قله الوند، پناهگاه کلاغ لان
۳-      مسیر امامزاده: روستای امامزاده کوه، دوزخ دره، پناهگاه کلاغ لان
۴-      مسیر دره کیوار: گنجنامه، اردوگاه کیوارستان، دره کیوار، پناهگاه کلاغ لان
۵-      مسیر حیدره: روستای حیدره پشت شهر، ابتدای دوزخ دره، پناهگاه کلاغ لان
* * مسیر دره کیوار در صورت بارش سنگین برف دارای خطر بهمن می باشد.
مسیرهای دسترسی از پناهگاه به قله ی کلاغ لان:
۱-      مسیر نرمال: حرکت از پناهگاه به سمت جنوب غرب و پس رسیدن به گردنه ی منتهی به قله، تغییر مسیر به سمت قله (به سمت شمال)
۲-      صعود از قیف غربی قله
۳-      صعود از قیف شرقی قله
۴-      صعود از سوزنی های زیر قله
۵-      صعود از مسیر پشت قله کلاغ لان
*قیف غربی و شرقی قله، در صورت بارش برف تازه و عدم تثبیت برف، خطر ریزش بهمن را دارند و در صورت آفتاب خوردگی، مسیر یخ زده می باشد. به همین دلیل کوهنوردان نا آشنا بهتر است از مسیر نرمال که نسبتا امن تر است اقدام به صعود نمایند.
*مسیر سوزنی ها و مسیر پشت قله، دشوار ترین راه های دسترسی به قله کلاغ لان است که نیازمند کار ترکیبی سنگ و یخ می باشد.
زمان بندی:
زمان رسیدن به پناهگاه کلاغ لان از مسیر نرمال حدود ۳ ساعت بوده که این عدد با توجه به شرایط جوی و میزان برف کوبی متغیر است.
زمان رسیدن پناهگاه به قله از مسیر نرمال حدود ۱ ساعت می باشد.
قیف های غربی و شرقی هر کدام با توجه نوع برف و شرایط جوی حداقل یک و نیم ساعت به طول می انجامد و در صورت یخ زدگی مسیر یا حجم زیاد برف این عدد افزایش می یابد.
منبع اطلاعات کلاغ لان معرفی قله کلاغ لان: کوهنوردان همدان

تاریخ اجرای برنامه: ۲۴ آذر ماه ۱۳۹۱
شرکت کنندگان آقا: فرهاد الماسی – مهدی عباسی – حمید یارویسی- علی الیاسی – سعید آزادی – سامان ابراهیمی – امید نعمتی – مجید عباسی – سیامک جعفری- شاهین خادم- ادیب خالدیان (سعید جهان آرا- احمد خلیلی – هاشم فروغی – علی فخار از همدان ) حسین کریمی ( سرپرست )
شرکت کنندگان خانم: مینا الماسی -نگار یعقوبی -لیلا صالحی – الهه زارعی- مهشید الماسی -میترا قبادی(زلیخا بختیاری از همدان )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.