درگذشت نخستین فاتح آناپورنا

 موریس هرزوک نخستین فاتح یک قله ۸۰۰۰ متری که توانسته بود در روز ۳ جون ۱۹۵۰ به همراه لوئیس لشنال قله آناپورنا را فتح نماید، امروز در سن ۹۳ سالگی درگذشت.
هرزوک متولد ۱۵ ژانویه ۱۹۱۹ در شهر لیون فرانسه بود. سیاستمدار نزدیک به دولت شارل دوگل، وزیر ورزش و جوانان فرانسه طی سالهای ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۳ و شهردار قدیم شهر شامونی از راهنمایان کوهستانی این شهر به شمار می رفت. هرزوک همچنین به مدت ۲۵ سال و از سال ۱۹۷۰ عضو کمیته بین المللی المپیک بود. او فارغ التحصیل سال ۱۹۴۴ در رشته تجارت از دانشگاه اچ ای سی Hautes Études Commerciales در پاریس بود.
آناپورنا نخستین ۸۰۰۰ متری
نخستین بار در سال ۱۹۵۰ پس از آنکه هیئت اعزامی از کشور فرانسه از پیداکردن مسیری برای صعود به دائولاگیری نامید شد به این آناپورنا روی آورد. در این صعود که با حماسه و جانفشانی اعضای تیم همراه بود کوهنوردان نامی فرانسه موریس هرزوک و لوئیس لاشنال موفق به فتح قله و البته فتح نخستین کوه ۸۰۰۰ متری دنیا شدند این صعود در ۳ جون به ثبت رسید. آنها برای صعود قله بهای گذافی پرداختند که همانا سرمازدگی هر دو نفر و از دست دادن تمامی انگشتان دست و پای لشنال بود. آن دو که در بازگشت از قله کاملا تحلیل رفته بود، با کمک دوستان و هم تیمی های خود لیونل تری و گاستین ربوفا که هر دو از کوهنوردان برجسته عصر خود بودند، به شکلی حماسی به پائین منتقل شدند. در حالیکه یکی از آنها بر اثر سقوط شب سختی را درون یک شکاف به سر برد. از این تیم در پاریس همچون گروهی قهرمان استقبال شد.
صعود به آناپورنا مرهمی بود بر دل فرانسویهای شکست خورده از جنگ جهانی دوم.
هرزوک کتابی حماسی به رشته تحریر در آورد و از دوستانش ستایش کرد. کتابی که نخستین نشر آن در سال ۱۹۵۲ و آخرین آن در سال ۲۰۰۰ بود و در مجموع ۱۱ میلیون از آن در سراسر دنیا به زبانهای مختلف به فروش رسید.
یاد این اسطوره ورزش کوهنوردی را گرامی می داریم.

منابع:
http://en.wikipedia.org
http://rzarei.blogspot.com
http://sport.francetv.fr
منبع:کوه قاف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *