صعود آلپی دیواره پاتاگونیا

پاتاگونیا منطقه ای است بین آرژانتین و شیلی که دیواره های عمودی، کوههای وحشی، سرما و باد های شدید و قطبی آن معروف است؛ منطقه ای فوق العاده جذاب برای کوهنوردی و فعالیت های ما جرا جویانه .
جورج آکرمن آرژانتینی و میکی لرژن سوئیسی ؛ دقیق تر  Michael Lerjen  و  Jorge Ackermann ، مسیری جدید به طول ۱۲۰۰ متر (۲۸ طول طناب) در رخ غربی فیتز روی Fitz Roy در پاتاگونیا گشودند . بعلاوه، آنها ۶ طول طناب از مسیری که قبلا ۳۶ سال پیش صعود شده بود صعود کردند و نهایتا با انحراف از آن به قله رسیدند . ۶ طول طناب آخری، موسوم به مسیر فراری است که قبلا توسط فراری و مل  (Casimiro Ferrari and Vittorio Mele) در سال ۱۹۷۶ صعود شده بود . صعود آکرمن و لرژن از تاریخ ۱۴ تا ۱۶ نوامبر با دو بیواک و یک فرود شبانه ی ۲۴ ساعته انجام شده است . فرود شبانه در فاصله زمانی ۶ غروب ۱۶ نوامبر تا ۶ صبح ۱۷ نوامبر صورت گرفته است . درجه سختی صعود :  7a, A3, M4
 صعود آنها کاملا آلپی ، سریع و پاک بوده است . از طناب ثابت یا رول استفاده نکرده اند ، هیچ ابزار یا ردپایی نیز از خود به جای نگذاشته اند.
جورج آکرمن آرژانتینی و میکی لرژن سوئیسی می گویند : تلاش کردیم و شکست خوردیم ، آموختیم و جلو رفتیم ، اما هر گز از اصول مان دست بر نداشتیم ، به خود مان اعتقاد داشتیم ، بر ترس های مان چیره شدیم ، با هم هماهنگ بودیم ، یک تیم بودیم ، به یکدیگر کمک کردیم ، جنگیدیم و خندیدم ، فریز شدیم و عرق ریختیم  و سرانجام به دریایی از رویاهای مان رسیدیم .
آنها مسیر خودرا  Un mar de suenos یا a sea of dreams ، “دریایی از رویاها” نامیده اند . 
 آکرمن و لرژن  قبلا در ماه آگوست امسال نیز تلاشی زمستانه بر روی این مسیر داشته اند . توجه داشته باشیم در منطقه ما که شمال جغرافیایی است ماه آگوست (اوت یا مرداد) اواسط تابستان است اما در پاتاگونیا در منطقه جنوبی ، ماه آگوست در فصل زمستان قرار دارد .
به احتمال زیاد این صعود یکی از نامزد های کلنگ طلایی ۲۰۱۳ خواهد بود .

منبع: بیواک

 http://www.climbing.com/news/new-route-on-fitz-roy-new-guidebook-to-patagonia/
http://www.planetmountain.com/english/News/shownews1.lasso?l=2&keyid=40307#

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *