درگذشت سنگنورد افسانه ای فرانسه

پاتریک ادلینگر (Adieu Patrick Edlinger) یکی از اولین پیشگامان و همچنین از افسانه های صعود های ورزشی جهان روز جمعه ۱۶ نوامبر (۲۶ آبان) ۲۰۱۲ در سن ۵۲ سالگی درگذشت. این خبر که از طرف روزنامه فرانسوی لا دوفین (Le Dauphine) تایید شده باعث شوکه شدن جامعه صعود های ورزشی شده است. او بدون شک یکی از بزرگان سنگ نوردی جهان به شمار می رفت.
ادلینگر که متولد ۱۵ ژوئن ۱۹۶۰ بود سنگ نوردی را از سن ۱۳ سالگی شروع کرد و از همان آغاز مشخص بود که زندگی او در سنگ نوردی خلاصه خواهد شد. او پس از صعود تمامی مسیر های نزدیک خانه اش بدون وقفه ترک تحصیل کرده و راهی جنوب فرانسه برای صعود های تازه خود شد. لوبرون کرگ (Luberon crag Buoux) اولین جایی بود که او آثار ماندگاری از خود بر جا گذاشت. او صعود های بیشماری را در منطقه یاد شده تا درجه  7a سولو آنسایت به انجام رساند. او در همان منطقه موفق شد تا اولین ۷c آنسایت را به ثبت برساند.
او در سال های ۱۹۸۵ و ۱۹۸۶ موفق شد در اولین دوره رسمی رقایت های سنگ نوردی در باردونچیا و آرکو مقام اول را از آن خود کند. به لطف استعداد های فراوانی که داشت ادلینگر موفق شد اولین مسیر با درجه سختی ۸c را در وردون صعود کند و همین صعود او را به کانون توجهات تبدیل کرد. این مسیر برای سال ها به آرزوی قوی ترین سنگ نوردان برای تکرار تبدیل شده بود (مسیری که بعد ها به +۸b کاهش درجه پیدا کرد).
کمک های ادلینگر به سنگ نوردی او را همیشه در خاطره ها جاودانه خواهد کرد. او کسی ست که سنگ نوردی برای او یافتن زیبایی های ذاتی در تکنیک های بدون اشتباه و حتی رقص باله عمودی جلوه می کند. او همچنین در دو فیلم “زندگی بر روی نوک انگشتان” (La Vie Au Bout Des Doigts) و اپرای عمودی که هر دو توسط ژان پل جانسن کارگردانی شده ایفای نقش کرد که او را به یکی از ستارگان سینما در فرانسه و حتی همه اروپا تبدیل کرد.

منبع: http://www.planetmountain.com/english/News/shownews1.lasso?l=2&keyid=40295#
با تشکر از کلوپ کوهنوران سولدوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *