«توچال» سه برابر «شامونی» حادثه دارد!

یک فعال طبیعت گردی گفت: کمیته امداد و نجات شمیرانات سال ۸۳ مطالعاتی انجام داد که نشان می‌داد آمار حوادث کوه‌نوردی در توچال سه برابر حوادث “شامونی” فرانسه(پایتخت کوه‌نوردی جهان) است.
به گزارش خبرنگار مهر، “علی شادلو” در حاشیه سفر آشناسازی تورگردانان و خبرنگاران با جاذبه های طبیعت گردی خراسان جنوبی گفت: در سال ۸۳ یکی از اعضای کمیته امداد و نجات شمیرانات بودم که در آن سال طبق مطالعات انجام شده مشخص شد در این منطقه طبیعت گردی ۴۷ مورد حادثه منجر به مرگ، ۳ هزار مورد مصدومیت وجود داشته است، این در حالی بود که “شامونی” فرانسه آماری بسیار کمتر را به خود اختصاص داده بود.
وی افزود: دوره های تورلیدری در کشور برگزار می شود و در پایان آزمونی از لیدرها می گیرند که در آن آزمون همه نوع سوال وجود دارد، به جز اینکه یک راهنمای گردشگری چگونه می تواند یک فرد آسیب دیده را از کوهستان نجات دهد!
وی با بیان اینکه راهنمایان گردشگری آموزش لازم را برای نجات مصدومین نمی‌بینند، خاطر نشان کرد: به همین منظور ۲۴ آبان ماه مجموعه ارسباران همایش راهنمایان کوهستان را در فرهنگسرای اندیشه برگزار می‌کند؛ چراکه معتقدیم اگر راهنمایان آموزش لازم را ببینند شاید در مناطق گردشگری شاهد حوادث کمتری باشد.

منبع: کوه نوشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *