صعود به قله یال کبود

۷ نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر طبق برنامه زمانبندی شده شش ماهه دوم روز ۱۹ آبان ۱۳۹۱ به قله ۳۹۰۰ متری یال کبود در نهاوند صعود نمودند.
گزارش برنامه را در ادامه مطلب بخوانید…

گزارش برنامه صعود به قله یال کبود نهاوند از سری برنامه های شش ماهه دوم گروه کوهنوردی قاجر:
روز قبل از حرکت در محل انجام تمرینات گروه قاجر با افراد شرکت کننده هماهنگی های لازم صورت پذیرفت و قرار حرکت گذاشته شد.
۱۸/۰۸/۹۱
پنجشنبه راس ساعت ۶:۳۰ صبح همگی اعضا در چهار راه مدرس بودیم و با دو دستگاه سواری به سمت نهاوند حرکت کردیم.
ساعت ۱۰ پس از گذشتن از نهاوند به سراب گاماسیاب رسیدیم و پس از تعویض لباسها و بازدید از محوطه سراب راس ساعت ۱۰:۴۰پیاده روی به سمت جانپناه اول شروع شدمسیر تا مقصد اول بسیار ملایم و ساده بود از داخل دره به یک شیب کوتاه منتهی میشد و سپس دست به سنگ کوتاه و ادامه مسیر نرمال تا جانپناه اول (ساعت ۱۲)قرار بر این بود که ناهار سبکی میل شود و تا قبل از غروب آفتاب به جانپناه دوم برسیم.

از آنجایی که چشمه موجود در این مکان آخرین منبع آب ما بود تصمیم بر این شد هر یک از افراد ۳لیتر آب به وزن کوله خود بیافزایند.پس از صرف ناهار و اندکی استراحت ساعت ۱۳:۵۰ حرکت به سمت هدف بعدی شروع شد کل مسیر دارای شیب های نسبتا تندی بود اما مسیر پاکوب مار پیچ که چندان هم اصولی نبود از تاثیر شیب کاسته بود.

مسیر از داخل دره به روی یال بزرگی کشیده میشد و در ادامه یال نسبتا طولانی به جانپناه دوم ختم میشد از آنجایی که به ارتفاعات پوشیده از برف رسیده بودیم هوا کمی رو به سردی میرفت(۱۶)از این نقطه تا قله فاصله زیادی نداشتیم (۳۰۰متر افزایش ارتفاع)اما با توجه به خسته کننده بودن مسیر قبل و برنامه ریزی که قبلا انجام داده بودیم که در تاریکی هوا حرکت نکنیم،در جانپناه ماندیم.
۱۹/۰۸/۹۱
جمعه ساعت ۶:۱۵همگی کیسه خواب ها را ترک کردیم و به جوشاندن آب و حاضر شدن برای صعود قله مشغول شدیم تا اینکه ساعت ۷:۱۵با روحیه ای مضاعف به خاطر گذراندن شبی بسیار عالی به سمت بالا شروع به حرکت کردیم.
برای رسیدن به هدف یک شیب تند که با برف پوشیده شده بود را پشت سر گذاشتیم و با شیب ملایمتری مسیر را تا قله ادامه دادیم (۸:۲۰)مثل همیشه رسیدن به قله حداقل برای من لحظه شادی نبود.

پس از نوشیدن چای و گرفتن چند عکس یادگاری مسیر برگشت را پیش گرفتیم(۸:۴۵) و بدون معطلی تاسراب گاماسیاب به حرکت خود ادامه دادیم..
پس از گذرانده برنامه ای شاد و به یاد ماندنی همگی افراد در نهایت سلامت به سمت قروه حرکت کردیم.

نکته جالب توجه در مسیر صعود و فرود تخریب طبیعت این کوهستان از طرف جویندگان گنج بود که به وفور دیده میشد.
 یال کبود با ارتفاع ۳۹۰۰ متر بلند ترین کوه از رشته کوههای چهل نابالغان می باشد.

گزارش از حسین عسگری

شرکت کنندگان آقا: مازیار نعمتی،مهدی ضیایی،سعید احمدی،سیامک جعفری،امید نعمتی،ادیب خالدیان،حسین عسکری(سرپرست)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.