صعود به قله ناز

دو نفز ار اعضای هیئت و گروه قاجر روز جمعه ۱۲ آبان به قله ۴۱۰۷ متری قله ناز صعود نمودند.
گزارش برنامه را در ادامه مطلب بخوانید…

گزارش صعود به قله ناز
روز جمعه ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۱ ساعت ۴ صبح به همراه مجتبی الیاسی از شهریار به سمت پل خواب رفته و پس از یک ساعت و نیم به آنجا رسیدیم.
حدود ۲۰۰ متر بعد از پل خواب به سمت روستای آیگان و آسارا پیچیدیم از جاده اصلی تا روستای آیگان حدود ۶ کیلومتر می باشد. البته مقصد ما روستای کلوان بود که از جاده چالوس هیچ گونه تابلویی نداشت.

بعد از روستای آیگان به کلوان رسیده و ماشین را همانجا پارک کردیم. هدف ما صعود قله ناز و کهار بود.
ساعت ۶ از مسیر باغهای میوه که اکثر آنها گردو و سیب بود، گذشتیم.

 

ساعت ۷:۴۵ به جانپناه سیادر رسیده همانجا صبحانه را صرف کردیم. جانپناه خیلی مرتب و یک بخاری نفتی نیز داشت.

 پس از یک ساعت به راه افتادیم بعد از باغهای میوه، هیچگونه چشمه ای وجود نداشت. هوا هم کمی مه آلود بود بعد از حدود یک ساعت پیادروی، به مسیر برفی رسیدیم. در نزدیکی قله میشینه نو، باد توام با بارش شروع و هوا هم سرد شد.
ساعت ۱۱:۲۰ به قله میشینه نو رسیدیم که ارتفاع آن حدود ۴۰۰۰ متر بود مقداری تنقلات و آبمیوه خوردیم و سپس ادامه مسیر دادیم. رفته رفته هوا هم بدتر می شد تا اینکه ساعت ۱۱:۴۵ به قله ناز که ارتفاعش ۴۱۰۷ متر بود، رسیدیم. هوا بحدی خراب بود که فقط توانستیم یک قطعه عکس بگیریم و از صعود به قله کهار منصرف شدیم.
ساعت ۱۵ به جانپناه سیادر رسیده و بعد از خوردن ناهار و استراحت کوتاهی به سمت روستای کلوان حرکت کردیم و ساعت ۱۷:۳۰ به آنجایی که ماشین را پارک کرده بودیم، رسیدیم.    

گزارش از: علی الیاسی

معرفی قله ناز :
 قلل دوگانه کهار و ناز در حاشیه شرقی منطقه البرز غربی قرار گرفته که از سمت جنوب به دره چالوس و رودخانه کرج و از سمت شمال به دره وسیع طالقان محدود می گردد.
قلل کهار و ناز را می توان از مرتفع ترین قلل البرز غربی نامید و در واقع پس از ارتفاعات مرتفع منطقه علم کوه و قلل منطقه طالقان از جمله سیالان، شاه البرز و خشه چال، قله کهار به ارتفاع ۴۰۱۵ متر، میشه نو ۴۰۵۰ متر و ناز با ارتفاع ۴۱۰۸ متر نامی آشنا برای کوهنوردان است که هر ساله مشتاقان زیادی برای صعود به قلل وارد منطقه می شوند.
روستای کلوان
روستای کلوان در میان دو کوه مرتفع “ناز” و “کهار”، شکوفه باغهای گیلاس و سیب، گلهای وحشی و دو رودخانه خروشان پرآب محصور شده و منظره ای بدیع را در پیش روی چشمان گسترده است. روستای کلوان آخرین روستای محله سیرا بخش آسارا کرج (با پنج روستای آویزر، آیگان، کلها، لیلستان و کلوان) محسوب می شود. زیبایی بی حد و حصر روستای کلوان جمعیت غیربومی زیادی را به سوی خود جذب کرده است.
این روستا را کلوان نامیده اند چراکه نسبت به روستاهای همجوار خود در محل مرتفع و بلندتری قرار گرفته و نسبت به آنها حکم کله و راس را دارد و به همین سبب “کلوان” به معنای بلندی، خوانده شده است. ارتفاع روستای کلون از سطح دریا ۲۲۰۰ متر میباشد.
آدرس روستای کلوان:
کیلومتر ۴۰ جاده کرج – چالوس، بعد از پل خواب، فرعی سمت چپ ، تابلوی روستای آیگان – روستای کلوان ، از سر جاده تا روستای کلوان ۹ کیلومتر جاده آسفالت در پیش دارید. 

تاریخ اجرای برنامه: ۱۲آبان ۱۳۹۱
شرکت کنندگان آقا: مجتبی الیاسی-علی الیاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *