سنگنوردی بر روی دیواره خورزنه همدان

۶ نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر روز جمعه ۲۱ مهرماه بر روی دیدواره خورزنه در همدان تمرین سنگنوردی نمودند.
گزارش برنامه را در ادامه مطلب بخوانید….

گزارش سنگنوردی بر روی دیواره خورزنه در همدان

ساعت ۶:۳۰ صبح روز جمعه ۲۱ مهرماه ۱۳۹۱ به سمت همدان حرکت کردیم. وقتی به همدان رسیدیم.
  از میدان رسالت  تقریبا ً ۳ کیلومتر به سمت جنوب بالاتر از نایب ، نرسیده به روستای کشین  رفتیم که دست چپ جاده خاکیست و از میان درختان گذشته وساعت ۸:۴۰ به پای مسیر رسیدیم.
این کوه در بین روستاهای حصار آقا شمسعلی در غرب ، مزدقینه در شمال و کشین در جنوب واقع شده است و با نگاهی گذرا و کمی کنکاش در آن متوجه می شویم که صخره های آن دست تراش بوده و نشانه های تراش آن ، چیزی به دیواره   فرهاد تراش بیستون می باشد .
خورزنه پر از مسیرهایی با درجه سختی های متفاوت ، کوتاه و بلند که سنگنوردان نیز کوتاهی نکرده و همه را رول کوبی کرده و جهت تمرین و صعود از آنها استفاده می کنند .

مسیرها از چپ به راست : رویا- اولین دیدار- مهمترین مسیر آن دو پییر- خزان- کنج خزان- امید – بابک کش- مخمل- مه- مارداره- سنگ آسیاب و پس از آنها نیمه دوم خورزنه که در ۱۰۰ متری شرق نیمه اول قرار دارد و متشکل از مسیرهای بولدر بسیار زیادی در غارهای آن می باشد.  این غارها نیز به وسیله دست تراش خورده و دست ساز بشر می باشد و داخل آنها علامتها و نشانه هایی وجود دارد.

ساعت ۹:۲۰ شروع به کار کردیم و بر روی مسیرهای موهاویی- شیب منفی بابک- خزان و مسیرهای بولدرینگ تمرین کردیم.
لازم به ذکر است که مهمترین مسیر این کوه دوپییر می باشد که در سال ۷۵ توسط دو فرانسوی به نامهای پییرگرانژ و پییرفاویر و اعضای گروه بابک همدان رول کوبی شده است و این مربیان که برای برگزاری کلاس مربیگری و طراحی مسیر به همدان آمده بودند درجه سختی آن را ۵/۱۳ حدس زده اند که خود موفق به صعود کامل آن نشده اند.
اما در سال ۷۷ این مسیر توسط یکی از بهترین سنگنوردان همدانی و عضو سابق تیم ملی به نام امیر پیرویسی صعود شد و درجه سختی آن ۵/۱۳c معرفی گشت و تا کنون فقط چهار نفر توانستند این مسیر را به طور کامل صعود کنند.
گروه ما ساعت ۱۶ به کار خود خاتمه داد و همگی به سمت همدان سپس قروه  حرکت کردیم.

گزارش از: سامان ابراهیمی

تاریخ اجرای برنامه: ۲۱ مهرماه ۱۳۹۱
شرکت کنندگان آقا: مجید عباسی- شاهین نادری- سعید آزادی- محمد سعید حنیفی- علی حسن بیگی- سامان ابراهیمی(سرپرست)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *