پیمایش غار قلایچی در بوکان
۵ نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر روز جمعه ۷ مهر ماه ۱۳۹۱ غار قلایچی در بوکان را پیمایش نمودند. 
 اسراء مفاخری دختر ۹ ساله جوانترین غارنورد استان کردستان از گروه قاجر در این پیمایش حضور فعال داشت.
اسراء در دهانه غار در حال فرود 
افراد از راست به چپ: سامان مفاخری- اسراء مفاخری- داوود مفاخری و شهرام نعمتی
اسراء
نقشه غار قلایچی

گزارش مختصری از پیمایش غار قلاچی در بوکان
 بنا به پیشنهاد آقای داوود مفاخری قرار شد غار قلایچی در بوکان را پیمایش نماییم در نتیجه روز پنجشنبه ۶ مهرماه راس ساعت ۱۶:۵۰ من (شهرام نعمتی) به همراه آقا داوود، پسرشان سامان و دخترشان اسراء که جوانترین غار نورد قاجر است و آقای علی مفاخری  از قروه بطرف سقز حرکت کردیم( با توجه به هماهنگی که آقاداود در خصوص مهمانسرا با مخابرات سقز نموده بود) ساعت ۲۰:۴۵ دقیقه به سقز رسیده و جهت استراحت به مهمانسرا رفتیم و قرار شد فردا
 صبح زود بطرف بوکان حرکت کنیم.
روز جمعه ۱۳۹۱/۷/۷
 ساعت ۵ از خواب بیدار شده پس از جمع آوری وسایل و چند لیتری آب جوش ساعت ۵:۵۰ بطرف بوکان حرکت کردیم پس از رسیدن به بوکان از مسیر جاده شاهین دژ به سمت روستای قلایچی رفته  و پس از یک ساعت به دهانه غار رسیدیم.
بعد از صرف صبحانه و آماده کردن تجهیزات و چک کردن وسایل و ابزارها ساعت ۸:۲۷ دقیقه فرود خودمان را شروع کردیم پس از طول دوم زیبائی های غار جلوه نمائی می کرد.
منبع عکس: وبلاگ لاوی ته ره غه
پس از اولین چاه که بطول تقریبی ۱۲۰ متر با داشتن ۴ کارگاه مناسب(با رولهای ۱۰ تعبیه شده بود) می باشد، به کف اولین تالار رسیدیم نکته جالب اینکهدر این  فرود طولانی اسراء خانم با خونسردی کامل مسیر را فرود میکرد و اکثر کارها را خودش انجام می داد. (آماده شدن برای فرود ،بعد از فرود خود را در حمایت کارگاه قراردادن)


مسیر را ادامه داده تا به چاه دوم رسیدیم . هر لحظه به زیبائی های آن افزوده  می شد ولی با هر قدم برداشتن قسمتهای از غار نیز تخریب می شد.

اسراء و پدرش
 در ادامه مسیر که دالانها بزرگتر و زیباتر می شدند، جهت تردد کمتر مسیر حرکت را نخ کشیدیم که امیدوارم غارنوردانی که بعداز ما به انجا می روند جهت سالم نگاه داشتن این اثر طبیعی فقط از مسیر تعین شده حرکت نمایند.

با ادامه مسر به جایی رسیدیم که با دست گرفتن قسمتی از غار فرو می ریخت که به اتفاق نظر از پیمایش بقیه غار صرف نظر کرده و با توجه به کمبود وقت  ساعت ۱۵:۳۰ تصمیم به بازگشت گرفتیم. آخرین نفر ساعت ۱۸:۲۰ از این غار مهیج و بینظیر خارج شد.
 در خاتمه جا دارد از غارنوردان شهرستان بوکان که در تعبیه کارگاه های فرود همه جوانب را در نظر گرفته اند کمال تشکر را نمائیم و از آن عزیزان خواهشمندیم که مسیر حرکت را با نخهای مشخص و علامتهای هشدار دهنده مشخص نمایند تا بازدیدکنندگان از مسیرهای تعین شده حرکت کنند تا تخریب کمتری به این بهشت زیرزمینی وارد آید.                                                                                             
                                                                                گزارش از:شهرام نعمتی  
جهت معرفی کامل غار قلایچی می توانید به آرشیو سایت قاجر مورخه ۷ آبان ۱۳۹۰مراجعه نمایید. 
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.