هشدار به ورزشکارانی که به یک‌باره وزن کم می‌کنند
یک متخصص پزشکی ورزشی با بیان این که کاهش وزن ناگهانی باعث آسیب‌های جدی وغیر قابل برگشت می‌شود، گفت: ورزشکاران برای کاهش وزن مناسب باید در طول فصل تمرینات یک برنامه تمرینی مناسب و مدت زمان کافی را در نظر بگیرند.
دکتر”مریم ابوالحسنی” در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به این که بسیاری از ورزشکاران به منظور تاثیر وزن و اجرای ورزشی بهتر تمایل به کاهش وزن دارند، گفت: بیشتر ورزشکاران قبل از مسابقات شروع به کاهش وزن یک‌باره از طریق تمرینات ورزشی بیش از حد، ‌محدودیت غذایی و مصرف داروهای که باعث کاهش وزن از طریق ادرار می‌شود، می کنند که منجر به ایجاد عوارض جدی در بدن می‌شود.
وی درباره عوارض کاهش وزن ورزشکاران، گفت: کاهش وزن ناگهانی در ورزشکاران باعث از دست دادن الکترولیت‌های بدن مانند پتاسیم و سدیم، محدودیت در دریافت انرژی، از بین رفتن بافت عضلانی، بی‌حالی و ضعف بدنی در ورزشکار می‌شود.
این متخصص پزشکی ورزشی، ادامه داد: اغلب ورزشکاران برای کاهش وزن سریع از لباس‌های پلاستیکی جهت تعریق استفاده می‌کنند که باعث تداخل در دمای مرکزی بدن، گرمازدگی شدید و حتی باعث مرگ و ایست قلبی در فرد می‌شود.
دکتر ابوالحسنی افزود: برای کاهش وزن مناسب باید در فصل تمرینات یک برنامه تمرینی و حجم تمرینی مناسب و مدت زمان کافی در نظر گرفته شود.
وی تاکید کرد: ورزشکاران باید توجه کنند برای کاهش وزن مناسب و جلوگیری از آسیب‌های بدن غیر قابل برگشت و سایر آثار سوء، با متخصصین تغذیه مشورت کنند.
وبلاگ کلکچال- با تشکر از انجمن پزشکی کوهستان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *