صعود به علم کوه از مسیر گرده آلمانها
۵ نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر طبق برنامه زمانبندی شده شش ماهه اول در تاریخ ۲۹ مرداد ۱۳۹۱ از مسیر گرده آلمانها به قله علم کوه صعود نمودند. 
گزارش تصویری برنامه را در ادامه مطلب ….
قله علم کوه
ابتدای مسیر گرده آلمانها

به نام خالق کوههای زیبا
گزارش برنامه علم کوه ۳۱ الی۹۱.۵.۲۷
جمعه ۹۱.۵.۲۷
 ساعت ۶:۳۰ با یک دستگاه ماشین شخصی به سمت رودبارک حرکت کردیم.
به دلیل شروع تعطیلات جاده چالوس ترافیک بسیار سنگین  و آزار دهنده ای داشت. تحمل ترافیک به مراتب سخت تر از دشواری صعود بود. 
حدود ساعت  23 به  قرارگاه ونداربن رسیدیم که با ماشین سواری هم میتوان تا آنجا رفت.
قرارگاه مجهز به سالن غذاخوری، پارکینگ، حمام، اتاق خواب و سرویس بهداشتی می باشد که برای استفاده از هر کدام از این امکانات باید وجهی پرداخت شود. 
شنبه۹۱.۵.۲۸ 
از قرارگاه تا گوسفند سرا نیم ساعت پیاده روی دارد و پس از آن راه پاکوب شروع می شود. حدود پانصد متر از سمت چپ دره و با رسیدن به پل چوبی، مسیربه سمت راست منتقل می شود به دلیل جنوبی بودن این دامنه، برای مسیر زمستان مناسب تر است در فصل تابستان به جهت گرمای آفتاب بهتر است صبح زود حرکت آغاز شود. البته با افزایش ارتفاع ،هوا کمی خنک تر می شود.
مسیر صعود
در یک سوم کل مسیر یعنی در پای کشتی سنگ، دوسوم مسیر یعنی کنار آبشخور و بالاخره در پناهگاه بزرگ سرچال آب وجود دارد.
در طول مسیر گروه های کوهنوردی زیادی بودند که جای بسی خوشحالی می باشد که ورزش کوهنوردی طرفداران بیشتری پیدا کرده اما در میان مسیر،هرچند اندک اما زباله ریخته شده بود  و در بعضی از مسیرها دو و گاه بیش از چند مسیر پاکوب ایجاد شده بود.
پس از حدود ۹ ساعت کوهپیمایی بسیار آرام به علم چال رسیدیم. دو چادر را در جایی برپا نمودیم که در مسیر برگشت از قله راهمان تا محل کمپ کوتاه تر شود.
 
علم چال محل کمپ
برای تهیه آب می توان از آب ذوب شده یخچالها استفاده نمود البته باید جوشانده و گندزدایی شود. بهتر است قبل از تاریک و سرد شدن هوا اقدام به پر کردن ظرف آب نمود چون ممکن است آب یخ زده و کار برای تهیه آن سخت تر شود.
برای وعده های شام سوپ، نودولیت، املت و خوراک مائده غذای مناسبی می باشد که به نوبت ویا باهم می توان استفاده و میل نمود.
ساعت حدود ۲۲ به امید صعودی موفق به خواب رفتیم.
یکشنبه ۹۱.۵.۲۹
صبح ساعت ۶:۳۰ به قصد صعود قله از مسیر گرده، به سمت شانه کوه و ابتدای گرده حرکت کردیم. 
                                                                 ابتدای مسیر گرده آلمانها
ساعت ۸:۱۵ به ابتدای گرده رسیدیم و ناظر تلاش چند تیم کوچک و بزرگ بر روی مسیر بودیم . این امر باعث کند شدن سرعت صعود و خطر سقوط سنگ بر روی نفرات پایین تر می شود.
امسال برف و یخ بیشتری در درون دهلیز های مسیر، انباشته شده که باید تیم ها برای امنیت بیشتر یک تبر و کرامپون با خود همراه داشته باشند.
مسیر دهلیزها
طنابهای ثابت شده در مسیر کار صعود را راحت تر می نمود.
دورنمای سنگ سماور
ساعت ۱۵:۴۵ از گرده خارج شده و به قله ۴۸۵۰ متری علم کوه صعود کردیم و پس از آن از مسیر شاخک و سیاه سنگها به سمت پایین حرکت نمودیم.در جانپناه شاخک استراحتی نموده سپس ساعت ۲۱ به محل چادرها رسیدیم.

جانپناه شاخک
در این برنامه برای اولین بار دو نفر از بانوان هیئت و گروه قاجر از مسیر گرده آلمانها  به قله علم کوه صعود نمودند.

دوشنبه ۹۱.۵.۳۰ 
پس از خداحافظی از کوههای زیبای منطقه که به راستی دل کندن و رفتن را بسیار سخت می نماید، چادرها را جمع کرده و  راهی سرچال شدیم و صبحانه را در پناهگاه سرچال صرف نموده سپس  راهی قرارگاه ونداربن شدیم که  حدود ۵ ساعت طول کشید. زمانی که آنجا رسیدیم ابتدا دوش گرفتیم که این امر لذت صعود را دوچندان نمود. 
پناهگاه سرچال
ناهار را نیز در قرارگاه صرف نمودیم و از آنجای  که هرصعودی را فرودی در پیش است با اجرای یک برنامه موفق و در نهایت سلامت راهی قروه شدیم.
گزارش از: لیلا صالحی تاریخ اجرای برنامه: ۲۷ الی ۳۰ مرداد ۱۳۹۱
شرکت کنندگان آقا: شهرام نعمتی- داوود مفاخری- رحمان مرادیانی(سرپرست)
شرکت کنندگان خانم: یاسمن نعمتی – لیلا صالحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *