راهنمایان محلی در کوهنوردی
شاید بسیار اتفاق افتاده است که شما می خواهید برنامه ایی را برای اولین بار اجرا کنید و شروع می کنید به جمع آوری اطلاعات ، گزارش برنامه ها و در حالت پیشرفت تر تهیه فایل های جی پی اس و ….
یکی از راهکارهای جلوگیری از مشکلات احتمالی ، استفاده از راهنمایان محلی است ، می دانید که در کوه نوردی مسئولانه یکی از ذینفعال جامعه محلی است و راهنمایان محلی به جامعه محلی تعلق دارد . آسیب های ناشی از عدم استفاده از راهنمایان محلی می تواند به طرق مختلف بروز نماید ، البته باید نحوه برخورد با راهنمایان محلی نیز مطابق اصول و سنجیده شده باشد ….

قدم نهادن در مناطقی که تاکنون در آن منطقه فعالیت گروهی صورت نگرفته است همیشه خالی ازخطر نبوده و برنامه ریزی دقیق و مناسبی را طلب می کند. همیشه مطالعه چند گزارش ویا مشاهده چندین عکس از منطقه و بررسی نقشه ها برای ورود به یک منطقه کافی نمی باشد. استفاده از راهنمایان محلی بهترین گزینه برای انجام یک برنامه در منطقه ای ناشناخته است. راهنمایان محلی علاوه بر اینکه مسیر مناسب دسترسی را به خوبی می دانند حضورشان در تیم می تواند اطلاعات مفیدی از منطقه در اختیار گروه قرار دهد. عدم  بکارگیری چنین راهنمایانی می تواند موجب بروز مشکلاتی برای تیم گردد لذا توصیه می شود در مسیرهای ناشناخته در صورت وجود راهنما درآن منطقه حتما از حضور چنین افرادی نهایت را برد.
به عنوان مثال یک راهنمای محلی می تواند موارد ذیل را در اختیار گروه قرار دهد :
·         اطلاعاتی در خصوص پوشش گیاهی منطقه و معرفی گیاهان دارویی.
·          اطلاعاتی در خصوص اخلاق، رفتار، گویش و پوشش مردم منطقه.
·         اطلاعاتی در خصوص جانپناه های طبیعی منطقه.
·         اطلاعاتی در خصوص گونه های جانوری منطقه.
·         اطلاعاتی در خصوص آب و هوای غالب بر منطقه.
·         اطلاعاتی در خصوص مناسب ترین مسیر دسترسی.
·         اطلاعاتی در خصوص کوتاه ترین مسیر دسترسی.
منبع: نشاط کوهستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *