نجات مهدی قلی پور از بهمن در گاشربروم ۱

طبق گزارش ارسالی راب و لوئیس که از نفرات صعود کننده بودند، روز یکشنبه ۲۵ تیر ساعت ۳ بامداد ۶ نفر که آقای قلی پور نیز جزء آنان بود در حال صعود سریع از کمپ ۲ به کمپ ۳ از مسیر ژاپنی ها بودند و برای ذخیره انرژی به طور نوبتی برف کوبی میکردند.
طبق گزارش راب آنها خود را سریعا بالا کشیدند و در نزدیکی طناب ثابت بودند که ناگهان بهمن اتفاق می افتد. راب ادامه میدهد که بهمن او را از موقعیت خود کنده بود و به ۵ نفر دیگر که پایین تر از او بودند برخورد کرده بود. در کل بهمن ۵ نفر از شش نفر صعود کننده را با خود تا منطقه آزادی پایین برده بود. بهمن ۳نفر از آنها را ۱۵۰ متر و ۲ نفرشان را ۳۰۰ متر پایین کشیده بود و به گفته راب بعد از تمیز کردن برف از دهان شان شروع به نفس کشیدن کردند و بلافاصله با نگاهی به اطرافشان شروع به شمردن نفرات کردند و از درست بودن تعدادشان (۶ نفر) که روی برفها بودند مطمئن شدند.
بعد از حادثه بهمن و اطمینان از سالم بودن کلیه نفرات و به خاطر بارش برف تازه ای که در چند روز گذشته ادامه داشته تیم تصمیم به انصراف از ادامه صعود گرفته اند. گفتنی ست در فصل صعود جدید تا به حال کسی موفق به صعود گاشربروم ۱ نشده است.

منبع: http://www.explorersweb.com/everest_k2/news.php?id=20960
منبع فارسی: کلوپ کوهنوردان سولدوز

پ.ن ۱: مهدی قلی پور در سایت شخصی خود اعلام کرده بود که بعد از این حادثه در کمپ ۲ مستقر شده است و تا به حال نیز از تصمیم او برای انصراف از صعود گزارشی ارسال نشده است.
پ.ن ۲: (ساعت ۲۱:۳۰) طبق اطلاعات گرفته شده از طریق فیس بوک، تونچ به همراه عظیم و دیگر همراهانش امروز بعد از گذر از مسیر سخت و شیبداری به نام”The House Chimne” (به معنی دودکش خانه) به کمپ ۲  کی دو در ارتفاع ۶۷۰۰ متری رسیده و در حال استراحت می باشند. هوا دگرگون بوده و بهمن گزارش شده است. فردا به بیس کمپ باز خواهند گشت. با این صعود دیگر فرایند هم هموایی به پایان رسیده و منتظر هوای خوب جهت صعود نهایی خواهند شد. اواخر آگوست برای صعود قله تخمین زده می شود.

نجات یافتگان بهمن از چپ به راست: راب، مهدی، لوکا، یاکوب، لوئیس و یاسک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *