سنگنوردی و گشایش مسیر در دیواره ترغه (بوکان)
طبق برنامه زمانبندی شده شش ماهه اول ۱۳۹۱ چهار نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر به همراه دو نفر از سنگنوردان سقز بر روی دیواره ترغه در بوکان سنگنوردی و گشایش مسیر کردند. 
گزارش را در ادامه مطلب بخوانید..

 به نام خالق دیواره های زیبا
سال گذشته همراه با محمد ظاهری استارت گشایش دو مسیر با نام های قاجر و آوات را در این دیواره زده بودیم که مسیر قاجر ۴ طول صعود شد میانگین هر طول ۳۵ متر بود مسیر بر روی گرده ای سنگی قرار داشت ۳ طول اول توسط ابزار صعود شد. کارگاه ها دارای حلقه فرود هستند.طول ۴ سخت تر و نیاز به آمادگی بیشتری دارد در این طول ۳ رول زده شده است.
در این برنامه طول پنجم که در مسیری صاف و منتهی به کلاهکی کوچک بود ۱۳ رول را زده به صورت مصنوعی صعود کردیم.البته ۱۰متر آخر طبیعی صعود می شود.طول ششم نیز مانند طول های اول توسط ابزارصعود شد و ساده است و نیز دارای کارگاه طبیعی است.از آن به بعد مسیر ساده و نیاز به استفاده از طناب نیست.وحدود ۱۰۰است.
مسیر دوم  داخل تنوره بزرگ، به نام آوات است. این مسیر در طول روز حدود۱ساعت آفتاب دارد. پس برای حمایت نیاز به لباس گرم می باشد. 
این مسیر بر روی دیواره ای صاف قرار دارد که توسط پله رکاب صعود می شود. سال گذشته ۱۵ رول زدیم و حدود ۲۰ متر صعود نمودیم پس از آن ۱ رول زده و کار خاتمه یافت.
امسال ۱۵ رول زده و حدود ۲۵ متر صعود کردیم البته ۷متر آخر را به صورت طبیعی صعود نمودیم. پس از آن که کارگاه را زدیم ادامه مسیر بر روی گرده منتهی به قله قرار می گرفت که مسیر تقریبا ساده بود.اما ما به دلیل کمبود وقت موفق به ادامه آن نشدیم.
گزارشگر: رحمان مرادیانی
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پی نوشت:جهت اطلاعات بیشتر به گزارش «سنگنوردی در ترغه » در همین سایت به تاریخ اول شهریور ۱۳۹۰ مراجعه فرمایید. شرکت کنندگان آقا: پدرام نعمتی، عرفان آزادی،کامران محمدی،کاوان محمد زاده(سقز)،فواد لطفی(سقز)،رحمان مرادیانی(سرپرست)
شرکت کنندگان خانم: مریم شهسواری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *