صعودی مشترک برای نام‌گذاری قله‌ای به نام UAAA
“این جئونگ لی” رییس اتحادیه کوه‌نوردی آسیا در خصوص نشست سالیانه اعضا هیات رییسه اتحادیه کوه‌نوردی آسیا در تبریز و تصمیماتی که در آن گرفته شد، اظهار کرد: در این نشست مقرر شد تا مهر ماه سالجاری اعضای این اتحادیه صعود مشترکی به یکی از قله های بالای شش هزار متر فاقد نام صعود کنند و این قله به نام اتحادیه ثبت شود.
وی بیان کرد: همچنین راهکارهای توسعه تعداد اعضا و راه های برخورد با اعضای غیرفعال در این نشست بررسی شد.
“لی” خاطرنشان کرد: همچنین اتحادیه در این نشست با صدور بیانیه ای از نپال خواست در صدور مجوز صعود به قله “اورست” بازبینی و بیش از حد مجاز اجازه صعود ندهد. 
وی گفت: تاکنون پنج کوه‌نورد کره‌ای و سه کوه‌نورد از تبت چین در صدر سایر کوه‌نوردان این قاره در زمینه صعود به قلل بالای ۸هزارمتر دنیا قرار دارند. “لی” افزود:  کشور چین نیز به دلیل تعداد جمعیت بیشتر دارای بیشترین تعداد کوه‌نورد و همچنین فعال ترین عضو در این اتحادیه است و کشورهای ژاپن و کره جنوبی در رده های بعدی قرار دارند. 
وی بیان کرد: از تصمیمات مهم این نشست تاکید بر اخلاق در کوه‌نوردی و حفظ محیط کوهستان توسط کوه‌نوردان بود. هم‌چنین قرار شد نشست بعدی در سال ۲۰۱۴ در “هنگ کنگ” برگزار شود.
رییس اتحادیه کوه‌نوردی آسیا گفت: اتحادیه از زمان تشکیل دو هدف تشویق مردم به کوه‌نوردی و ترغیب آنها به حفظ کوهستان را دنبال کرده و برنامه های متنوعی در این راستا دارد.
اتحادیه کوه‌نوردی آسیا با حضور ۱۶ عضو از هشت کشور از حدود ۲۰ سال پیش تشکیل شده اما فقط ۱۲ عضو آن فعال هستند. در نشست سالیانه تبریز رؤسای فدراسیون های کره جنوبی، چین، تایوان، قرقیزستان، هنگ کنگ، ژاپن، پاکستان و ایران حضور داشتند. 
منبع: پایگاه خبری فدراسیون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *