غار«کرفتو» ثبت جهانی می‌شود

جام جم آنلاین: سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان با اعلام خبر ثبت جهانی غار کرفتو در سال جاری گفت: با وجود آثار تاریخی بسیار در استان کردستان هیچ اثری به ثبت جهانی نرسیده است.
امیر الهی شب گذشته ۲۱ خرداد در شورای فرهنگ عمومی استان کردستان که در دفتر نماینده ولی فقیه برگزار شد، اظهار کرد: هر اثر تاریخی باید دارای ویژگی‌های خاص بوده تا شناسایی، بررسی، مستند سازی و به ثبت برسد.
وی افزود: پس از ثبت هر اثر معنوی دیگر نباید نوآوری‌های جدید به عرصه آن وارد شود چراکه در این صورت به اصل این اثر معنوی لطمه وارد می‌شود.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان با اشاره به آثار مادی و معنوی و تفاوت این دو عنوان کرد: آثار معنوی قابل لمس نبوده و بیشتر جهت معنایی آن که حاکی از آداب، سنن و رسوم یک منطقه است، حکایت دارد.
وی با بیان این‌که در دو سال اخیر در کردستان ۲۰ اثر معنوی شناسایی و ثبت شده، بیان کرد: با توجه به این‌که کردستان یک استان فرهنگی است، لذا باید به این مهم بیشتر توجه شود.
به گفته الهی، کردستان از نظر ثبت آثار فرهنگی جزو استان‌های پیشرو کشور بوده و تا کنون ۷۵۰ اثر تاریخی در این استان شناسایی و ثبت شده است.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان، در ادامه گفت: احداث موزه میراث معنوی در کردستان برای اولین بار در کشور در دستور کار قرار گرفته و این اقدام جلوه‌ای زیبا از میراث معنوی است که در قالب موزه به تصویر کشیده می‌شود. (ایسنا)

منبع: کوه نوشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *